Oliwia Toborek, Lidia Fidura

Autor: Polski Związek Bokserski/Twitter, Piotr Grzybowski/Super Express Oliwia Toborek i Lidia Fidura

Dwie Polki na podium MŚ w boksie amatorskim. Przygarnęły tysiące dolarów

2022-05-19 19:52

Dwa medale w dwóch najcięższych kategoriach zdobyły reprezentantki Polski w mistrzostwach świata w boksie amatorskim, rozgrywanych w Stambule. O złoto walczyła 20-letnia Oliwia Toborek w kategorii 81 kg. Musiała jednak zadowolić się srebrem. Po brąz sięgnęła 32-letnia Lidia Fidura w wadze pow. 81 kg.

Oliwia Toborek, tegoroczna młodzieżowa mistrzyni Europy, nie była pierwotnie wyznaczona do startu w stambulskim czempionacie. Znalazła się w reprezentacji z powodu kontuzji oka Martyny Jancelewicz w ostatniej fazie przygotowań. W tureckiej metropolii pokonała jednogłośnie na punkty Rumunkę Alexandrę Petcu, a następnie Australijkę Jessikę Bagley głosami 3:2.

Pięściarka klubu ŻSzB Warszawa nie była faworytką finału. Starsza o rok Litwinka Gabrielė Stonkutė ma więcej doświadczenia i tytułów. Pierwsza runda należała nieznacznie do Polki, która jednak osłabła w końcówce i otrzymała kilka mocnych ciosów. W drugiej rundzie na prowadzenie wyszła rywalka, a ostatnia minuta była powtórką tej w pierwszym starciu. W ostatniej rundzie już nie było wątpliwości, komu przypadnie tytuł mistrzowski. Polka była nawet liczona po silnym uderzeniu Stonkutė. Przegrała głosami sędziów 0:5.

Toborek nie była zadowolona z siebie wchodząc na podium. Odebrała jednak czek na zawrotną jak na boks amatorski nagrodę - 50 tys. dolarów.

Nieco wcześniej, w półfinale kategorii pow. 81 kg Lidia Fidura z Carbo Gliwice zmierzyła się z Turczynką Sennur Demir przegrywając także 0:5. Nagroda za brązowy medal wyniosła 25 tys. USD.

Oliwia Toborek

Autor: ANDRZEJ LANGE/PAP

Jak dotąd polskimi mistrzami świata w boskie amatorskim pozostają nieżyjący Henryk Średnicki (zdobył tytuł w roku 1978) oraz Karolina Michalczuk (2008).