Andrzej Gmitruk i Tomasz Adamek

i

Autor: Wojciech Kubik/Super Express Andrzej Gmitruk i Tomasz Adamek

Zdjęcie, które chwyta za serce! Legendarny trener Gołoty i Adamka uhonorowany, wdowa i córeczka na uroczystości

2022-07-04 10:32

W 1988 roku czterech jego podopiecznych wywalczyło medale igrzysk olimpijskich w Seulu. Pod koniec XX wieku zajął się boksem zawodowym i tam też odnosił ogromne sukcesy - to pod jego wodzą największe triumfy święcił Tomasz Adamek. W niedzielę we Władysławowie w Alei Gwiazd Sportu odsłonięto gwiazdę wybitnego trenera Andrzeja Gmitruka.

W Seulu pod wodzą Gmitruka po brązowe medale sięgnęli Andrzej Gołota, Henryk Petrich, Jan Dydak oraz Janusz Zarenkiewicz. Po igrzyskach w Seulu wylądował w Norwegii, gdzie przez blisko 10 lat był trenerem tamtejszej kadry oraz konsultantem Norweskiego Komitetu Olimpijskiego ds. sportów letnich.

Tomasz Adamek wspomina dla SE: Andrzej Gmitruk był dla mnie jak ojciec

Pod koniec XX wieku Gmitruk zajął się boksem zawodowym i tam też odnosił wielkie sukcesy. Jego wizytówką był przede wszystkim Tomasz Adamek, który pod jego wodzą został mistrzem świata. W ostatnich latach życia trenował z kolei m.in. Macieja Sulęckiego, Izu Ugonoha i Artura Szpilkę.

Legendarny trener zmarł tragicznie 20 listopada 2018 roku (10 dni po walce Szpilka - Mariusz Wach) w swoim domu w Hipolitowie. Pozostawił żonę Agnieszkę oraz wówczas pięcioletnią córeczkę, Emmę. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Z kolei w niedzielę 3 lipca we Władysławowie odsłoniętą jego gwiazdę w Alei Gwiazd Sportu. Na miejscu nie mogło zabraknąć wdowy oraz Emmy, a jedno ze zdjęć zrobione podczas uroczystości chwyta za serce i wyraża więcej niż tysiąc słów!

Tak pożegnano Andrzeja Gmitruka. ZDJĘCIA z pogrzebu trenera

Agnieszka Gmitruk oraz Emma

i

Autor: Adam Makówka Agnieszka Gmitruk oraz Emma

- Wspaniała podniosła uroczystość, wybitny trener, twórca wielu sukcesów polskiego pięściarstwa Andrzej Gmitruk został uhonorowany gwiazdą w Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie. Środowisko boksu zawodowego stanęło na wysokości zadania, odpowiadając pozytywnie na moją inicjatywę organizacji tego przedsięwzięcia. Wiele się mówi o konfliktach i nieporozumieniach w polskim boksie, o podziałach itd., a jednak osoba tak wybitna, którą bez wątpienia był trener Gmitruk, potrafiła zjednoczyć środowisko i niech to będzie dobry prognostyk na przyszłość! Brawo! Starając się odbudować pozycję polskiego pięściarstwa na arenie sportu w naszym kraju, nie możemy zapominać o przeszłości, rozwój potrzebuje wzorców, idoli oraz ludzi tak charyzmatycznych jak śp. Andrzej Gmitruk - powiedział nam Adam Makówka, pomysłodawca uhonorowania trenera.

Kogo trenował Andrzej Gmitruk? Doprowadził do sukcesu wielu polskich pięściarzy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze