Mikaela Shiffrin

i

Autor: AP Historyczna wygrana w Pucharze Świata w Kranjskiej Gorze

Mikaela Shiffrin triumfuje po raz 83. i 84. w Pucharze Świata. Maryna Gąsienica-Daniel w czołówce

2023-01-24 15:05

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła siódme miejsce w pierwszym z dwóch slalomów gigantów Pucharu Świata, rozegranym w Kronplatz w Austrii. Do podium zabrakło 0,66 sek. Zwyciężyła Mikaela Shiffrin z USA. Została samodzielną liderką w pucharowej klasyfikacji wszech czasów alpejek.

To było 83. pucharowe zwycięstwo 28-letniej Mikaeli Shiffrin. Zwycięstwo odniesione w wielkim stylu, bowiem była ona najszybsza w obu przejazdach. Wyprzedziła Szwajcarkę Gut-Behrami o 045 s i Włoszkę Brignone aż o 1,43 s.

Przeskoczyła o jedno „oczko” swoją rodaczkę Lyndsey Vonn w historycznym zestawieniu triumfatorów alpejskiego PŚ. Wyprzedza ją już tylko Szwed Ingemar Stenmark z 86 zwycięstwami. Warto podkreślić, że kolekcja Shiffrin zawiera wygrane we wszystkich alpejskich konkurencjach: w slalomie, w gigancie, slalomie równoległym, supergigancie, zjeździe i w kombinacji.

Maryna Gąsienica-Daniel

i

Autor: Andrzej Lange

Natomiast Maryna Gąsienica-Daniel zajmowała po pierwszym przejeździe jedenastą lokatę. W drugim uzyskała czwarty czas, dzięki czemu awansowała na siódme miejsce. To jej drugi wynik w tym sezonie, po szóstym miejscu zajętym przed czterema tygodniami w gigancie w Semmeringu, także w Austrii.

Liderką klasyfikacji generalnej PŚ 2022-2023 jest Mikaela Shiffrin z dorobkiem 1417 pkt, przed Larą Gut-Behrami (Szwajcaria) - 861 i Petrą Vlhovą (Słowacja) – 846.

* Już nazajutrz po wygraniu wtorkowego konkursu Mikaela Shiffrin podniosła liczbę zwycięstw do 84! Wygrała kolejny gigant w Kronplatz z przewagą 0,82 s nad Norweżką Mowinckel i 1,19 s nad Szwedką Hector. Maryna Gąsienica-Daniel wypadła z trasy pierwszego przejazdu.

Najnowsze