10. lokata to dotychczas najlepsze osiągnięcie indywidualne skoczka z Zębu w czempionacie światowym w lotach (Vikersund 2012). On sam wierzy, że po tym weekendzie statystyki będą lepsze, ale nie chce podgrzewać atmosfery.
- Można i trzeba wierzyć, że Piotr Fijas przestanie być jedynym polskim medalistą, ale my jako reprezentacja niczego nie możemy obiecać, oprócz serca wkładanego w każdy skok. Cieszę się perspektywą lotów, ale podejdę do zawodów jak do normalnych konkursów i chcę czerpać radość z tego, co robię - mówi nam Stoch.
Przeczytaj: KSW 26. Walka Silva - Bedorf NIE ODBĘDZIE SIĘ! Amerykanin ma kontuzję!
Po wyczerpującym cyklu konkursów w Skandynawii (siedem startów w niespełna dwa tygodnie) Kamil bynajmniej nie stracił ochoty do występów na skoczni. - Ochota jest nawet jeszcze większa, a moje starty w Skandynawii oceniam bardzo wysoko - twierdzi.
Stoch ma w dorobku jedno zwycięstwo w pucharowym konkursie lotów (Planica, marzec 2011 r.). Jest też - wraz z Piotrem Żyłą - współrekordzistą kraju w długości skoku (232,5 m w Vikersund).
- Ten rekord Polski ma dla mnie spore znaczenie - nie kryje Kamil. - Wcześniej mówiono bowiem o mnie, że na "mamutach" radzę sobie gorzej. A ja naprawdę potrafię latać. I lubię to. Lot trwa dłużej od skoku na obiekcie normalnym, a każda przyjemność, która trwa dłużej, jest większa. Nigdy nie miałem strachu przed "mamutem". Raczej respekt. Bo na tym obiekcie więcej jest latania niż skakania. Trzeba trochę bardziej zaryzykować.
Kamil Stoch nie będzie już używał na skoczniach kasku z biało-czerwoną szachownicą, w którym odnosił triumfy na igrzyskach. - Kask leży w domu, w pudełku. Jeszcze nie zastanawiałem się, co z nim zrobić. Będę miał na to dużo czasu po sezonie - kończy.
Fijas liczy na Stocha
Piotr Fijas (56 l.), brązowy medalista MŚ w lotach z 1979 r.:
- Już 35 lat czekam na kolejnego Polaka na podium mistrzostw w lotach, zdecydowanie za długo. Liczyłem na Adama Małysza, ale nie udało mu się. Teraz liczę na Kamila, inni raczej nie mają szans.
Zasady rozgrywania MŚ w lotach
Do kwalifikacji konkursu indywidualnego dopuszcza się maksimum czterech zawodników z jednego kraju. Kwalifikacja wyłania 40 uczestników konkursu (w tym czołową dziesiątkę klasyfikacji generalnej Pucharu Świata). Konkurs liczy cztery serie rozłożone na dwa dni. Po pierwszej z nich odpada najgorsza dziesiątka, a trzydziestka kontynuuje rywalizację w drugiej, trzeciej i czwartej serii. O medalach decydują łączne noty z czterech prób.
Konkurs drużynowy przebiega klasycznie: wszystkie zgłoszone 4-osobowe drużyny rozgrywają pierwszą rundę, do drugiej przechodzi 8 najlepszych ekip.
Nie przegap!
MŚ w Harrachovie
I dzień (piątek)
TVP 1, TVP Sport i Eurosport 16.20