Historyczny sukces polskiej łyżwiarki. Kurakowa piąta w ME w Tallinnie

2022-01-16 0:10
Jekatierina Kurakowa, piąta łyżwiarka Europy
Autor: AP

Tak wysokiego miejsca nie zajęła nigdy dotąd solistka reprezentująca nasz kraj w mistrzostwach Europy w łyzwiarstwie figurowym. Pochodząca z Rosji 19-letnia Jekatierina Kurakowa wywalczyła dla Polski piątą lokatę w ME w Tallinnie w konkurencji solistek. Wyprzedziły ją tylko… trzy Rosjanki i Belgijka.

Kurakowa historyczną, piątą lokatę zajmowała już po programie krótkim, w którym uzyskała rekord życiowy – 67,47 pkt. W programie dowolnym wykonała m.in. trzy kombinacje zawierające skok potrójny. Uzyskała czwartą ocenę tego etapu i pobiła kolejne dwa rekordy życiowe – 137,26 pkt w programie dowolnym oraz 204,73 pkt w punktacji łącznej.

Złoty medal wywalczyła 15-letnia Kamiła Walijewa przed broniącą tytułu 17-latką Anną Szczerbakową oraz Aleksandrą Trusową (wszystkie Rosja).

Łyżwiarka rodem z Moskwy dzieli treningi pomiędzy Toruniem (reprezentuje tamtejszy klub Axel) a miejscowością Egna we Włoszech (poprzednio Toronto w Kanadzie). W ME seniorek w styczniu 2020, tuż przed pandemią, zajęła 10. miejsce. Teraz poprawiła je bardzo znacznie i osiągnęła życiowy sukces. Za miesiąc reprezentować ma nasz kraj w igrzyskach w Pekinie.

19/03/2019   WAL  Jekaterina Kurakowa: Cieszę się, ze wystartuję dla Polski

* Dotąd najlepszymi wynikami Polek w ME w rywalizacji solistek były siódme lokaty wywalczone w latach 90-tych przed Zuzannę Szwed (dwukrotnie) i Annę Rechnio (raz).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze