Denis Malgin (25 l.)

Autor: AP Szwajcar Denis Malgin jest liderem tabeli strzelców MŚ z 12 punktami (5 goli i 7 asyst)

Hokejowe MŚ. Trwa świetna passa Szwajcarów. Helweci bez porażki

2022-05-25 10:45

Nie było niespodzianek na lodowiskach w Finlandii. W końcówce fazy grupowej mistrzostw świata w hokeju na lodzie awans wywalczyły zespoły USA i Słowacji. Do czwartkowych ćwierćfinałów przeszła ósemka najbardziej renomowanych zespołów. Bez porażki zakończyła rozgrywki grupowe tylko jedna drużyna - Szwajcaria.

Do ostatniej kolejki zagrożony był los aktualnych brązowych medalistów olimpijskich, Słowaków. Zajmowali niepremiowaną piątą lokatę w grupie B ustępując o 3 punkty Danii. Tylko wygrana i to w regulaminowym czasie w bezpośrednim starciu z Duńczykami dawała im awans. Udało się jednak śpiewająco: Słowacja wygrała 7:1.

Lider toczącej zmagania w Helsinkach grupy A czyli Szwajcaria, do końca zachował czyste konto wygrywając siódmy z rzędu mecz. Tym razem jednak Helweci nie rozstrzygnęli wyniku w ciągu 60 minut. Po trzech tercjach remisowali z Niemcami 3:3. Dogrywka nie dała rezultatu, za to w rzutach karnych byli lepsi 2-0. Ostatecznie zwyciężyli 4:3 zaliczając 2 punkty (razem 20 w siedmiu grach).

W grupie B, która grała w Tampere, bezpieczna wygrana 4:2 z Norwegią dała promocję do ćwierćfinałów drużynie USA. Najlepszą w grupie okazała się Finlandia, gospodarz turnieju, z dorobkiem 19 pkt, przed Szwecją – 18.

W ćwierćfinałach zagrają (czwartek 26 maja): Szwajcaria – USA, Szwecja – Kanada, Finlandia – Słowacja i Niemcy – Czechy.

Do niższej klasy czyli Dywizji 1A spadły ostatnie zespoły z każdej grupy czyli Włochy i Wielka Brytania. W przyszłym roku będą rywalami Polski w tej kategorii rozgrywek MŚ.

Z mistrzostw świata 2022 wykluczone są zespoły krajów najeźdźców – Rosja i Białoruś.