Simon Ammann

i

Autor: Cyfra Sport Simon Ammann

Legendarny skoczek prosto z mostu. To sądzi o Stochu i Doleżalu. Istotne zdanie Ammanna

2022-01-04 13:53

Trwa ogólnopolska dyskusja na temat Kamila Stocha, który zajął dopiero 59. miejsce w kwalifikacjach w Innsbrucku. Klapa na Bergisel zadecydowała, że trzykrotny mistrz olimpijski odpuści rywalizację. – Powinien trochę odpocząć przed konkursami Pucharu Świata w Zakopanem i wrócić na taką skocznię, którą znają najlepiej – twierdzi w rozmowie z „Super Expressem” Simon Ammann, czterokrotny mistrz olimpijski.

– Czy polscy skoczkowie odnajdą formę przed igrzyskami?

– W takich przypadkach problem leży w mentalności. Sezon jest dynamiczny i jeszcze wiele może się zdarzyć, a ja skakałem z polskimi skoczkami w Zakopanem przed startem zimy. Naprawdę wyglądali bardzo dobrze. Wejście w sezon jest trudne, zawsze jest problem, by po ciężkiej pracy latem docisnąć „gazu” w pierwszych konkursach. Trzeba się przyzwyczaić. Myślę, że ich doświadczenie pomoże im znaleźć rozwiązanie.

NIE PRZEGAP: Wakacje w Polsce 2022. Ta rodzina pokazuje niesamowite miejsca

– W Polsce dyskusja trwa już od dawna, czy Polacy powinni kontynuować udział w Turnieju Czterech Skoczni.

– Jak znam Kamila, to on ma bardzo dobre wspomnienia z Willingen, więc przed samymi igrzyskami może tam coś zdziałać. Powinien trochę odpocząć przed konkursami Pucharu Świata w Zakopanem, by wrócić na skocznię, którą znają najlepiej. W skokach jest tak, że dróg do wyjścia z kryzysu jest ogromnie dużo, należy wybrać kilka rzeczy do poprawy i pracować. Teraz na razie trwa czas Ryoyu Kobayashiego i Markusa Eisenbichlera. Cała reszta jest z tyłu, Norwegowie również. Oni też chcą więcej. Wszyscy mają jedno zadanie – medal na igrzyskach.

Adam Małysz o kryzysie Stocha, Doleżalu i odpuszczeniu TCS. "Czasem potrzebny jest porządny ochrzan"

Adam Małysz świętuje urodziny [ZDJĘCIA]

– Pamiętasz, gdy Hannu Lepistoe został osobistym trenerem Adama Małysza? Może Kamil powinien pójść podobną drogą?

– Myślę, że Kamil zawsze na pierwszym miejscu stawiał konsekwentność w pracy. Tak też pracował Stefan Horngacher i to czyniło Kamila mocnym. Ale Michal Doleżal był w tym wszystkim, zna sprawę od podszewki. Moim zdaniem, jeśli masz kryzys taki jak Kamil, to jednak dobrze jest zachować wokół siebie ludzi, których dobrze znasz.

– Przed tobą siódme igrzyska olimpijskie, czy czuje się jeszcze ekscytację taką imprezą?

– Naprawdę nie mogę się doczekać. Widziałem tylko zdjęcia skoczni zrobione na zawodach niższej rangi. To taki obiekt z dużą przestrzenią wokół. Widziałem, jak wielkie dyskusje o tym, czy Chiny są teraz odpowiednim miejscem na igrzyska. Powiedziałem, że nie mogę – nawet jeśli mogę powiedzieć coś głośno – brać udziału w tej dyskusji. Skupiam się na pracy, wiem, że Pekin będzie ekscytujący i będzie kolejnym miejsce do odkrycia. To będzie ekscytujące zobaczyć coś zupełnie nowego. Pogoda może być trudna, pamiętasz może jak zimno było w Pjongczangu i jak ratowano mnie kocem na górze skoczni. Wiem, że poradzę sobie w Chinach bo mam spore doświadczenie.

Turniej Czterech Skoczni przenosi się do Bischofshofen. Transmisje z kwalifikacji i konkursów w TVN, Eurosporcie 1 i player.pl

Znany skoczek zakończył karierę! Podjął tę decyzję mając zaledwie 29 lat

Sonda
Pekin 2022: Polscy skoczkowie zdobędą medal na Igrzyskach Olimpijskich?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze