Medalista olimpijski w skokach narciarskich nie żyje. O sukces na igrzyskach walczył z Polakiem

2019-09-09 15:37 DaO
Świeczka, znicz
Autor: East News

Bardzo smutne wiadomości dla świata sportów zimowych nadeszły z odległej Japonii. W wieku 75 lat zmarł jeden z medalistów olimpijskich w skokach narciarskich z igrzysk w Sapporo w 1972 roku, Akitsugu Konno. W konkursie na dużej skoczni rywalizował z Wojciechem Fortuną, który zdobył wówczas złoty medal.

Konno był jednym z trzech japońskich zawodników, którzy stanęli na podium podczas konkursu na skoczni normalnej na igrzyskach olimpijskich w Sapporo. Dla skoczka urodzonego w mieście goszczącym największa imprezę sportową był to drugi występ na igrzyskach. Wcześniej o medale rywalizował w 1968 roku, kiedy to wydarzenie odbyło się we francuskim Grenoble.

Na skoczni normalnej w 1972 roku wszystkie medale zgarnęli Japończycy. Złoto zdobył Yukio Kasaya, srebro właśnie Konno, a najniższe miejsce podium zajął Seiji Aochi. Japońscy kibice liczyli, że ich reprezentanci podobny sukces odniosą na dużym obiekcie. Ale wówczas błysnął Wojciech Fortuna, który sięgnął po złoto. Konno uplasował się na 12. miejscu. Konno był również jednym z byłych sportowców, którzy wnieśli pochodnię z ogniem olimpijskim i olimpijską flagę na stadion w Nagano w czasie ceremonii otwarcia igrzysk w 1998 roku.