Kinga Rajda podczas ZIO w Pekinie

i

Autor: Instagram Kinga Rajda podczas ZIO w Pekinie

Ogromne zmiany w skokach narciarskich przed igrzyskami. Tego jeszcze nie było, fani mogą zacierać ręce

2022-06-25 8:15

Na początku roku odbyły się zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie, na których startowało wielu polskich sportowców, w tym oczywiście skoczkowie oraz skoczkinie narciarskie. Kolejna impreza dopiero za cztery lata, ale już teraz pojawiają się kolejne doniesienia o planowanych zmianach. Jedna z nich została już potwierdzona i dotyczy ona właśnie rywalizacji w skokach narciarskich. To będzie historyczny ruch ze strony organizatorów.

Na zimowych igrzyskach olimpijskich w 2026 roku, które odbędą się w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo, dojdzie do historycznego wydarzenia. Okazuje się, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) postanowił dopuścić skoczkinie narciarskie do rywalizacji na dużej skoczni. Do tej pory panie rywalizowały jedynie na obiekcie normalnym, więc jest to ogromny krok w stronę wyrównania warunków, w jakich mogą rywalizować panie oraz panowie. Nawet na mistrzostwach świata rywalizacja pań na dużym obiekcie pojawiła się dopiero w Oberstdorfie w 2021 roku, więc można śmiało powiedzieć tu o historycznym kroku dla skoczkiń narciarskich. Co ciekawe, to jedna z aż ośmiu konkurencji, które zostały dodane do programu igrzysk, sprawiając, że będą one rekordowe w liczbie konkurencji.

Tak Dawid Kubacki spędził Dzień Ojca. Kiedy to zobaczycie, rozłożycie się ze wzruszenia, jego żona wyznała prawdę

Wielka zmiana w skokach narciarskich na igrzyskach

Skoki narciarskie kobiet wciąż mają wiele do nadrobienia względem męskiej rywalizacji. Chodzi oczywiście o lata wypracowywanych systemów szkoleń, których nie da się po prostu przenieść z męskich skoków do żeńskich. To, jakie to trudne zadanie, pokazuje choćby sytuacja w Polsce, gdzie nasze zawodniczki osiągają bardzo słabe wyniki. Na igrzyskach w Pekinie Polki były w końcówce stawki i nawet w konkursie mieszanym poradziliśmy sobie bardzo słabo.

Niesamowite wspomnienie Stefana Huli o Janie Pawle II. Takie słowa z ust papieża były zaskoczeniem, ale historia

Cała dyscyplina idzie jednak wciąż do przodu i dopuszczenie rywalizacji na skoczni dużej dla pań najpierw na mistrzostwach świata, a teraz także na igrzyskach, to duży krok naprzód. Co ciekawe, blisko wyrównania jest także liczba kobiet i mężczyzn we wszystkich konkurencjach na igrzyskach. – To poważny krok ku równouprawnieniu na ZIO. Jeszcze podczas igrzysk w Soczi kobiety stanowiły 40% sportowców, teraz będzie to 47%. Jesteśmy zdeterminowani by krok po kroku dążyć do pełnego równouprawnienia, a igrzyska w Cortinie są kolejnym kamieniem milowym na tej drodze – powiedział przewodniczący MKOl, Thomas Bach.

Dawid Kubacki o zakończonym sezonie olimpijskim
Najnowsze