Pekin 2022. Dwa nowe miejsca dla Polski. 29 osób w ekipie PZN

2022-01-19 21:43
Slalom gigant kobiet
Autor: AP

Dwoje zawodników powiększyło dzisiaj olimpijską reprezentację Polskiego Związku Narciarskiego. Teraz liczy ona 24 narciarzy i 5 snowboardzistów. Te nowe nazwiska to Mateusz Haratyk i Hanna Zięba.

Powiększenie reprezentacji stało się możliwe dzięki ponownemu przydziałowi (relokacji) puli miejsc przez światową federację FIS. A przydział ten wynika z nieskorzystanie przez niektóre kraje w pełnej puli, jaka im przypada. Dla Polski oznacza to możliwość wystawienia w pekińskich igrzyskach naszych przedstawicieli w jednej konkurencji więcej – sztafecie biegowej mężczyzn.

Nowym nominowanym stał się Mateusz Haratyk, biegacz klubu NKS Trójwieś Beskidzka. 23-letni narciarz wywalczył w ubiegłym tygodniu medale w obu konkurencjach mistrzostw kraju rozegranych w Zakopanem. Był drugi na dystansie 15 km stylem klasycznym oraz trzeci w sprincie stylem dowolnym.

16-letnia Hanna Zięba została najmłodszą uczestniczką całej polskiej reprezentacji (wszystkich dyscyplin). Narciarka klubu Tatra Ski Academy jest oczywiście juniorką, ale od tego sezonu startuje w rywalizacji seniorek. Jak dotąd w „trzecioligowych” zawodach Pucharu FIS. Właśnie w dniu nominacji uczestniczyła w slalomie gigancie Pucharu FIS we włoskiej miejscowości Pozza di Fassa zajmując tam 28. lokatę.

Hanna Zięba wywalczyła jednak kilka dni temu w Szczawnicy tytuł mistrzyni Polski seniorek w gigancie, pod nieobecność Maryny Gąsienicy-Daniel i Magdaleny Łuczak.

Polska reprezentacja olimpijska 2022 w narciarstwie i snowboardingu

Skoki narciarskie

Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula i Paweł Wąsek oraz Kinga Rajda i Nicole Konderla

Biegi narciarskie

Izabela Marcisz, Monika Skinder, Weronika Kaleta, Magdalena Kobielusz i Zuzanna Fujak oraz Maciej Staręga, Dominik Bury, Kamil Bury i Mateusz Haratyk

Kombinacja norweska

Szczepan Kupczak i Andrzej Szczechowicz

Narciarstwo alpejskie

Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak, Zuzanna Czapska i Hanna Zięba oraz Paweł Pyjas i Michał Jasiczek

Snowboard (tylko konkurencje alpejskie)

Aleksandra Król, Weronika Biela-Nowaczyk i Aleksandra Michalik oraz Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze