Dramat paraolimpijki Iwety Faron. Polska ekipa nadal bez medalu

2022-03-11 14:50

Po siedmiu dniach igrzysk paraolimpijskich w Pekinie polska reprezentacja pozostaje bez miejsca na podium. Zacięcie karabinu tuz przed startem pozbawiło medalowej nadziei Iwetę Faron (22 l.) w biathlonowym biegu długim na 12,5 km.

Starty zawodniczki z podhalańskiej wsi Obidowa na trasach w Zhangjiakou czynią z niej „kobietę po przejściach”. Zaczęła od bezbłędnego strzelania w biathlonowym sprincie 6 km, co dało jej piątą lokatę na mecie.Kolejne dwa starty w jej kategorii niepełnosprawnych stojących, rozegrać się miały w biegach narciarskich (bez karabinu). Do pierwszego nie doszło, gdyż zawodniczka uległa zatruciu pokarmowego. Dzień później pobiegła w sprincie, ale sił wystarczyło tylko na wejście do półfinału i 9. miejsce.

Upragniony bieg w gronie biathlonistek na 12,5 km okazał się dramatem. Podczas przystrzeliwania broni przed startem zaciał się karabin. Trener Wiesław Cempa przybiegł z drugim karabinem. Niestety, zawodniczce nie pasowała jego kolba. I chociaż Cempa jako zawodnik nie specjalizował się w biathlonie, a w biegach narciarskich, domontował w ekspresowym tempie kolbę z pierwszego karabinu i starał się wykonać ustawienia dogodne dla podopiecznej.

Niestety, niepełnosprawna zawodniczka nie wytrzymała psychicznie stresu związanego z niesprawnością sprzętu. Widać to było już podczas kolejnego przystrzeliwania. A na trasie dobiegła do strzelnicy i chybiła az trzy razy na pięć strzałów. Po tym zdarzeniu zrezygnowała z dalszego biegu.

W ostatnich dwóch dniach czekają ją jeszcze dwa biegi narciarskie. Może wreszcie się uda?

Obok Iwety Faron - miejsca w czołowej ósemce zajęła jak dotąd jeszcze czwórka polskich paraolimpijczyków:

- Witold Skupień (niepełnosprawny stojący) – paranarciarstwo biegowe: piąte miejsce na 20 km st. klasycznym

- Aneta Górska (niedowidząca) – parabiathlon: szóste w sprincie 6 km

- Piotr Garbowski (niedowidzący) – paranarciarstwo biegowe: szóste na 20 km st. klas. i siódme w sprincie;

- Paweł Gil (niedowidzący) – parabiathlon: siódme w biegu długim

Polska ekipa paraolimpijska liczy 11 sportowców i 4 przewodników dla niedowidzących.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze