Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022

i

Autor: AP PHOTO/DITA ALANGKARA Igrzyska Paraolimpijskie Pekin 2022

Igrzyska Paraolimpijskie 2022: Polacy wracają bez medalu. Nie udało się przejść do historii

2022-03-13 12:55

Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie przeszły do historii. Niestety, Biało-czerwoni walczyli jak lwy, ale do kraju nie przwiozą żadnego medalu. Na historyczny, osiemsetny medal paraolimpijski przyjdzie nam poczekać co najmniej do imprezy w Paryżu. Triumfatorem klasyfikacji medalowej zostali Chińczycy.

Reprezentantom Polski nie udało się stanąć na podium w zakończonych w niedzielę XIII zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie. W klasyfikacji medalowej na pierwszym miejscu znalazły się Chiny, przed Ukrainą i Kanadą. Chińczycy zdobyli aż 61 medali, w tym 18 złotych. Ukraińscy sportowcy, którzy w czasie paraigrzysk wystosowali apel o pokój, 11 razy stawali na najwyższym stopniu podium, a Kanadyjczycy - ośmiokrotnie. W sumie rozdano 78 kompletów medali w sześciu dyscyplinach.

Polskę reprezentowało 11 niepełnosprawnych zawodników i czworo przewodników. Do tej pory polscy sportowcy z niepełnosprawnościami zdobyli 799 medali, w tym 45 w igrzyskach zimowych. Na 800. będą musieli poczekać do letnich paraigrzysk w Paryżu w 2024 roku.

Igrzyska Paraolimpijskie: Rosja i Białoruś nie startowała

Niestety, o Igrzyskach Paraolimpijskich mówiło się nie tylko ze względów sportowych. Z rywalizacji w Pekinie wykluczeni zostali sportowcy z niepełnosprawnościami z Rosji i Białorusi. To konsekwencja trwającej inwazji na Ukrainę. Decyzja została tam przyjęta bardzo gorzko. Oba kraje planują organizację własnych igrzysk dla osób z niepełnosprawnościami.

Zobacz także: Rosjanie organizują własne Igrzyska Paraolimpijskie! Będą tylko dwie reprezentacje, decyzja zapadła

Mateusz Borek grzmi na sędziów po gali MB Boxing Night 11
Sonda
Będziesz oglądał igrzyska paraolimpijskie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze