Polak mistrzem Europy! Wielki sukces Piotra Michalskiego, świetne wyniki panczenistów przed igrzyskami

2022-01-09 21:22
Piotr Michalski
Autor: Instagram/Piotr Michalski Piotr Michalski

W piątek polscy kibice cieszyli się ze złotego medalu polskich panczenistek w drużynowym biegu sprinterskim, a w niedzielę sukces koleżanek powtórzył Piotr Michalski. Polak triumfował w biegu na 500 m, a drugiego Holendra, Merijna Scheperkampa, wyprzedził o… 0,01 sekundy. 27-latek triumfował z czasem 34,60 s i, także dzięki temu sukcesowi, Polska zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy w Heerenveen!

Piotr Michalski zdobył w holenderskim Heerenveen złoty medal mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim w biegu na 500 m. 27-letni Polak zdobywcę srebrnego krążka - reprezentanta gospodarzy Merijna Scheperkampa - wyprzedził zaledwie o 0,01 s. Brąz wywalczył kolejny z Holendrów Dai Dai N'tab, który stracił do Michalskiego 0,16. Marek Kania zajął ósme miejsce - z czasem gorszym od kolegi z kadry o 0,47, a Damian Żurek uplasował się na 12. pozycji ze stratą 0,70. To pierwszy medal ME na dystansach Michalskiego w rywalizacji indywidualnej, a łącznie trzeci. Zarówno cztery lata temu, jak i w sobotę zdobył brąz w sprincie drużynowym.

Wielki sukces polskich panczenistek! Złoty medal mistrzostw Europy na miesiąc przed igrzyskami w Pekinie

Pochodzący z Sanoka panczenista już od jakiegoś czasu sygnalizował dobrą formę. Na początku grudnia podczas zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City ustanowił rekord Polski na 500 m oraz na dystansie dwukrotnie dłuższym. Teraz w Heerenveen również startował na 1000 m - zajął szóste miejsce. Walkę o medale w tej konkurencji innym zawodnikom ułatwiła nieco nieobecność kilku rosyjskich sprinterów. Z powodu pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa zrezygnować z występu musieli m.in. rekordzista świata na 500 m Paweł Kuliżnikow i Artiom Ariefiejew, którzy byli wymieniani w gronie faworytów.

Polscy skoczkowie sensacyjnie wygrali z Niemcami! Rozbudzili nadzieje na podium, udany występ drużyny bez Stocha

To też trzeci krążek biało-czerwonych podczas zakończonej w niedzielę imprezy w Heerenveen. Wcześniej wywalczyli dwa - złoty kobiet i brązowy mężczyzn, oba w sprinterskich wyścigach drużynowych. Czempionat Starego Kontynentu zakończyły biegi masowe kobiet i mężczyzn. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła drugie miejsce, przed Belgią (1-0-0) i Norwegią (0-3-3). Resztę stawki zdeklasowali Holendrzy - gospodarze wywalczyli aż 21 krążków (w tym 11 złotych), czyli połowę z wszystkich możliwych do zdobycia.

Wyniki biegu na 500 m mężczyzn:

  • 1. Piotr Michalski (Polska) 34,60
  • 2. Merijn Scheperkamp (Holandia) strata 0,01
  • 3. Dai Dai N'tab (Holandia) 0,16
  • ...
  • 8. Marek Kania (Polska) 0,47
  • 12. Damian Żurek (Polska) 0,70
Sonda
Umiesz jeździć na łyżwach?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze