Piotr Michalski

Autor: Instagram/Piotr Michalski Piotr Michalski

Polak mistrzem Europy! Wielki sukces Piotra Michalskiego, świetne wyniki panczenistów przed igrzyskami

2022-01-09 21:22

W piątek polscy kibice cieszyli się ze złotego medalu polskich panczenistek w drużynowym biegu sprinterskim, a w niedzielę sukces koleżanek powtórzył Piotr Michalski. Polak triumfował w biegu na 500 m, a drugiego Holendra, Merijna Scheperkampa, wyprzedził o… 0,01 sekundy. 27-latek triumfował z czasem 34,60 s i, także dzięki temu sukcesowi, Polska zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy w Heerenveen!

Piotr Michalski zdobył w holenderskim Heerenveen złoty medal mistrzostw Europy w łyżwiarstwie szybkim w biegu na 500 m. 27-letni Polak zdobywcę srebrnego krążka - reprezentanta gospodarzy Merijna Scheperkampa - wyprzedził zaledwie o 0,01 s. Brąz wywalczył kolejny z Holendrów Dai Dai N'tab, który stracił do Michalskiego 0,16. Marek Kania zajął ósme miejsce - z czasem gorszym od kolegi z kadry o 0,47, a Damian Żurek uplasował się na 12. pozycji ze stratą 0,70. To pierwszy medal ME na dystansach Michalskiego w rywalizacji indywidualnej, a łącznie trzeci. Zarówno cztery lata temu, jak i w sobotę zdobył brąz w sprincie drużynowym.

Wielki sukces polskich panczenistek! Złoty medal mistrzostw Europy na miesiąc przed igrzyskami w Pekinie

Pochodzący z Sanoka panczenista już od jakiegoś czasu sygnalizował dobrą formę. Na początku grudnia podczas zawodów Pucharu Świata w Salt Lake City ustanowił rekord Polski na 500 m oraz na dystansie dwukrotnie dłuższym. Teraz w Heerenveen również startował na 1000 m - zajął szóste miejsce. Walkę o medale w tej konkurencji innym zawodnikom ułatwiła nieco nieobecność kilku rosyjskich sprinterów. Z powodu pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa zrezygnować z występu musieli m.in. rekordzista świata na 500 m Paweł Kuliżnikow i Artiom Ariefiejew, którzy byli wymieniani w gronie faworytów.

Polscy skoczkowie sensacyjnie wygrali z Niemcami! Rozbudzili nadzieje na podium, udany występ drużyny bez Stocha

To też trzeci krążek biało-czerwonych podczas zakończonej w niedzielę imprezy w Heerenveen. Wcześniej wywalczyli dwa - złoty kobiet i brązowy mężczyzn, oba w sprinterskich wyścigach drużynowych. Czempionat Starego Kontynentu zakończyły biegi masowe kobiet i mężczyzn. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła drugie miejsce, przed Belgią (1-0-0) i Norwegią (0-3-3). Resztę stawki zdeklasowali Holendrzy - gospodarze wywalczyli aż 21 krążków (w tym 11 złotych), czyli połowę z wszystkich możliwych do zdobycia.