uniwersjada

Autor: Paweł Skraba

Uniwersjada zimowa 2023. Trzy medale na początek

2023-01-16 14:17

Trzy medale mają na koncie reprezentanci Polski po trzech dniach zimowej uniwersjady, rozgrywanej w Lake Placid w USA. Wszystkie trzy wywalczone zostały przez kobiety, w trzech różnych dyscyplinach.

Na obiektach, które były arenami igrzysk olimpijskich 1980, medalowy dorobek otworzyła biatlonistka Barbara Skrobiszewska (22 l.) z MKS Karkonosze. Zdobyła srebrny krążek w biegu długim 12,5 km z 20 strzałami. Chybiła tylko raz i przegrała o 48,4 s Kanadyjką z Kanadyjką Shilo Rousseau, która nie trafiła dwukrotnie.

Kolejny srebrny laur był zdobyczą 20-letniej panczenistki Igi Wojtasik (AZS AWF Katowice). W łyżwiarskim biegu na 1000 m startowała w pierwszej serii i samotnie. Mimo tego wykręciła drugi czas (1.21,78 min.), a przebiła ją – dopiero w ostatniej serii - Koreanka Minsun Kim (1.20,46).

Trzeci medal, tym razem brązowy, wywalczyła narciarka Joanna Kil (22 l.) z KS Chochołów w kombinacji norweskiej ze startu wspólnego. Konkurencja ta rozgrywana jest w kolejności odwrotnej – najpierw bieg narciarski, potem skok. Polka minęła metę biegu na 5 km jako trzecia i zachowała tę pozycję po skoku na odległość 81 m, za Japonkami Yuką Kasai i Haruką Kasai.

Wcześniej, w kombinacji rozgrywanej w kolejności tradycyjnej (tzw. Gundersen) Joanna Kil zajęła czwarte miejsce.

Piąte miejsce przyniósł występ w rywalizacji solistek najlepszej polskiej łyżwiarki figurowej JekatIeriny Kurakowej. Pochodzącą z Rosji reprezentantkę AZS wyprzedziły trzy Japonki i Koreanka.