Piękny gest

Iga Świątek odda wszystkie pieniądze po porażce w Ostrawie! Wiemy, ile przekaże na szczytny cel

2022-10-09 18:28

Iga Świątek (21 l.) była dwie piłki od wygrania turnieju WTA w Ostrawie, ale niestety nie dała rady. Po pasjonującej walce przegrała w finale 7:5, 6:7(4), 3:6 z Czeszką Barborą Krejcikovą, faworytką gospodarzy. To pierwsza porażka polskiej gwiazdy w meczu o tytuł po dziesięciu kolejnych triumfach. Tuż po meczu oświadczyła, że odda wszystkie pieniądze zarobione w tym turnieju. Wybrała wyjątkowy cel!

To było wspaniałe widowisko. Świątek i Krejcikova zagrały kapitalnie, a na trybunach o świetną atmosferę postarali się polscy i czescy kibice. Na głośne "Iga, Iga", gospodarze od razu odpowiadali gromkim "Bara Bara". Na koniec powody do ogromnej radości mieli niestety nasi sąsiedzi, ale polska liderka rankingu i tak zasłużyła na wielkie brawa. Iga w Ostrawie walczyła nie tylko z rywalami, ale również z silnym przeziębieniem i uciążliwym katarem, który mocno są osłabił. Kłopoty ze zdrowiem zaczęły się już w piątkowym ćwierćfinale (6:4, 6:4 z McNally). Chora Polka zdołała awansować do finału (w półfinale 7:6, 2:6, 6:4 z Aleksandrowa). W finale była bardzo blisko zwycięstwa, ale w dramatycznej końcówce Krejcikova, mistrzyni Roland Garros 2021, pokazała klasę i była minimalnie lepsza.

WTA Ostrawa: Świątek komplementowała Krejcikovą!

- To bardzo solidna zawodniczka. W poprzednim sezonie pokazała, jaka potrafi być regularna. Cieszę się, że odbudowała się po poważnej kontuzji i widać wyraźnie, że jest w coraz lepszej formie, więc wiem, że czeka mnie ciężki mecz - mówiła o Krejcikovej przed finałem Iga, która w kolejnych spotkaniach narzekała na wynikające z przeziębienia spadki energii. - Kiedy przychodzi wysiłek, to czuć bardziej to zmęczenie. Muszę być gotowa, bo jestem pewna, że Barbora ze swoim doświadczeniem to wykorzysta – dodała.

Iga Świątek odda pieniądze za turniej w Ostrawie. Wyjątkowy cel

Mimo porażki w wielkim finale po arcyciężkim boju, Polka kolejny raz podbiła serca kibiców. Iga Świątek za turniej w Ostrawie zarobiła 58 032 euro. Tych pieniędzy jednak nie zachowa. Wybrała ważny cel, który zdecydowała się wesprzeć.

- Jutro jest światowy dzień zdrowia psychicznego. Wszystkie zarobione pieniądze w tym turnieju przekażę na organizacje non-profit w Polsce zajmująca się tym tematem – mówiła Iga Świątek tuż po meczu.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Iga Świątek przekazuje pieniądze na szczytne cele. Przez długi czas wspierała Ukrainę, która zmaga się z rosyjską inwazją. Polka organizowała m.in. turniej charytatywny na rzecz wsparcia pogrążonego w wojnie kraju. Wcześniej oddała też turniejową premię na walkę ze chorobami psychicznymi. 

Plany startowe Igi Świątek. Gdzie zagra teraz?

Szkoda tej przykrej porażki, ale przed Igą kolejne wyzwania. Rusza do Kalifornii, gdzie powalczy w turnieju WTA w San Diego. Zacznie od II rundy, a pierwszy mecz ma zagrać w czwartek (z Muguruzą lub Rybakiną).

Przeziębiona Iga Świątek
Sonda
Czy po sukcesach Igi Świątek grasz w tenisa?
Listen to "Samochody gwiazd sportu. Lewy. Świątek. Ronaldo. SuperSPORT" on Spreaker.
Najnowsze