Novak Djoković

i

Autor: AP PHOTO Novak Djoković

Aż trudno uwierzyć

Novak Djoković rozpętał burzę. Trudno zrozumieć, co sobie myślał. Natychmiast został zrównany z ziemią

2023-11-29 12:30

Novak Djoković śmiało może być uznawany za najlepszego tenisistę w historii, ale do jego umiejętności nie przystoją liczne kontrowersje, jakie wywołuje swoim zachowaniem. Podczas niedawnych finałów Pucharu Davisa Serb rozpętał kolejną burzę. Naprawdę trudno zrozumieć, co sobie myślał. Djoković natychmiast został zrównany z ziemią.

Novak Djoković po wygraniu US Open prawdopodobnie raz na zawsze zamknął dyskusję o tym, kto jest najlepszym tenisistą wszech czasów. Na jego koncie są już 24 wielkoszlemowe tytuły, a w tym roku Serb wygrał niemal wszystko. Jedyną rysą na jego sezonie jest porażka w dramatycznym, pięciosetowym finale Wimbledonu z Carlosem Alcarazem. Australian Open, Roland Garros, US Open, ATP Finals, pozycja numer jeden na koniec roku - to wszystko 36-latek osiągnął indywidualnie. Na koniec sezonu spotkało go jednak rozczarowanie - Serbia nie poradziła sobie w finałach Davis Cupu i musiała uznać wyższość Włochów w półfinale. Dużą winę ponosi za to właśnie Djoković, który przegrał singlowy mecz z Jannikiem Sinnerem, a następnie musiał uznać wyższość rywali w deblu. Jednak to nie o tym mówi się najwięcej po finałach w Maladze.

QUIZ: Rozpoznasz te tenisistki? Tylko najlepsi zgarną komplet punktów!

Pytanie 1 z 25
Tenisistka na tym zdjęciu to...
Aryna Sabalenka

Novak Djoković zrównany z ziemią. Burza wokół serbskiego tenisisty

Ogromne zamieszanie wzbudziło zachowanie Djokovicia przed ćwierćfinałowym meczem z Wielką Brytanią. Agencja antydopingowa poprosiła go o przeprowadzenie testu tuż przed rozpoczęciem spotkania, a lider rankingu ATP nie wyraził zgody! Tłumaczył się zbyt dużym ryzykiem dla jego organizmu tuż przed meczem. - Mam swoje rutyny. Pobranie krwi i próbki moczu, myślenie o tym, czy mogę oddać w danym momencie mocz, rozproszyłoby mnie. Ta decyzja była nielogiczna - tłumaczył się po wszystkim. W wielu sportach takie zachowanie wiązałoby się jednak z dyskwalifikacją, tymczasem Serb otrzymał jedynie upomnienie. To rozsierdziło m.in. jednego z byłych kolarzy.

W kolarstwie, jeśli odmówisz testu, jesteś automatycznie uznawany za „pozytywnego”, co wiąże się z karą - zauważył Marc Madiot. - Niektóre substancje są wykrywalne tylko w krótkim czasie. Jeśli nie wykonasz ich przed rozpoczęciem meczu, już w trakcie jego trwania mogą zostać wydalone. Właśnie dlatego testowanie jest wykonywane przed startem. Jest to dla mnie niewiarygodne, że dostał za tę odmowę tylko upomnienie - dodał, broniąc decyzji o kontroli tuż przed meczem.

Najnowsze