Martina Navratilova

i

Autor: FORUM Martina Navratilova

Koszmarne wieści

Poważna choroba legendy tenisa. Niedawno trenowała Radwańską, teraz usłyszała koszmarną diagnozę

2023-01-02 17:26

Fatalne wieści obiegły światowe media. Jedna z najwybitniejszych tenisistek w historii, Martina Navratilova, jest poważnie chora. 66-latka usłyszała koszmarną diagnozę, a jeszcze kilka lat temu trenowała Agnieszkę Radwańską. Teraz musi poddać się leczeniu, choć nie będzie to dla niej całkowita nowość.

Navratilova odkryła w listopadzie powiększony węzeł chłonny w szyi i poddała się dalszym badaniom. Te wykazały, że legendarna tenisistka choruje na nowotwór gardła oraz piersi. Po biopsji zdiagnozowano u niej raka gardła w stadium 1, wywołanego przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Dalsza kontrola wykazała też podejrzaną zmianę w piersi, niezwiązaną z nowotworem gardła. Wszystko to następuje 13 lat po wygranej walce osiemnastokrotnej zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych z rakiem piersi. Wielka gwiazda światowego tenisa, posiadająca amerykańskie i czeskie obywatelstwo, miała pojechać na Australian Open w roli ekspertki, jednak imprezę w Melbourne będzie komentować z domu na Florydzie.

Martina Navratilova usłyszała koszmarną diagnozę. Podwójny rak legendarnej tenisistki

To podwójne uderzenie jest poważne, ale wciąż możliwe do wyleczenia - stwierdziła Navratilova, cytowana przez "The Times". - Liczę na korzystny wynik. Przez jakiś czas będzie śmierdzieć, ale będę walczyła z całych sił - dodała. Jej rzeczniczka poinformowała, że "oba nowotwory są we wczesnym stadium i mają dobre wyniki dla byłej tenisistki". Jeszcze w styczniu ma się rozpocząć jej leczenie, a rak gardła został wykryty bardzo wcześnie. Na razie znajduje się tylko w jednej części gardła i nie rozprzestrzenił się na struny głosowe. W przypadku raka piersi nie podano szczegółów, ale 66-latka zmagała się z tym nowotworem już w 2010 roku. Wówczas przeszła udaną operację usunięcia komórek rakowych, a następnie sześciotygodniową radioterapię. Uniknęła chemioterapii.

Po powrocie do pełni zdrowia Navratilova została m.in. jedną z trenerek Agnieszki Radwańskiej na początku 2015 r. Ta współpraca nie przyniosła jednak wielkich korzyści i zakończyła się już po czterech miesiącach. Była liderka światowego rankingu jest jedną z ikon żeńskiego tenisa i regularnie pojawia się na najważniejszych imprezach WTA. Grała zawodowo aż do 2006 r., a obecnie jest uważana za czołową ekspertkę żeńskiego tenisa. Pomimo choroby, fani usłyszą ją podczas Australian Open 2023 na kanale Tennis Channel poprzez łączenie online.

Sonda
Czy Iga Świątek wciąż będzie dominowała w kobiecym tenisie?
Agnieszka Radwańska o Idze Świątek, powrocie na korty i życiu po zakończeniu kariery
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze