SPORT Piłka nożna Sporty walki Tenis Sportowcy Inne sporty Tabele Żagle Tour de Pologne 2017
Sport inne sporty siatkówka Wilfredo Leon zagra dla Polski? Nowa odsłona walki!

Wilfredo Leon zagra dla Polski? Nowa odsłona walki!

14.09.2016, godz. 07:25
Wilfredo Leon
Wilfredo Leon foto:

W meczu gwiazd w katowickim spodku symbolicznie założył koszulkę reprezentacji Polski. Niestety, do tego, by Wilfredo Leon (23 l.), genialny kubański siatkarz z polskim paszportem, mógł to zrobić podczas oficjalnego spotkania, wciąż droga daleka. Na początku października mogą jednak zapaść bardzo ważne decyzje w jego sprawie.

Strona polska od dawna stara się o zamknięcie procesu zmiany tzw. sportowego obywatelstwa Leona, ale okoniem staje federacja kubańska. Mimo że już kilka miesięcy temu złożyliśmy stosowne dokumenty, z Hawany wciąż nie dostaliśmy odpowiedzi.

Problem w tym, że bez zgody Kuby nie ma mowy o grze przyjmującego Zenitu Kazań w polskiej kadrze. Jedyną nadzieją na zmianę tego stanu rzeczy jest próba zmodyfikowania regulaminów FIVB podczas październikowego kongresu tej organizacji w Buenos Aires. Chodzi o to, by zawodnik, spełniwszy wszelkie warunki formalne (tak jak Leon), był uprawniony do zmiany barw narodowych także w przypadku braku reakcji rodzimej federacji.

- Nasze stanowisko jest takie, że jeżeli ktoś od lat nie gra w swojej reprezentacji, dostał nowy paszport i spełnia wymogi, powinien automatycznie dostać sportowe obywatelstwo - mówi "Super Expressowi" prezes PZPS Jacek Kasprzyk (54 l.). - Wysłaliśmy odpowiednie pisma, na które nie mamy żadnej odpowiedzi z Kuby. Zresztą nie chodzi tylko o Leona, są też inne kraje w podobnej sytuacji jak my. Myślę, że Kubańczycy blokowali te starania także z powodu igrzysk. Poszły już pisma do FIVB z prośbami o zmianę przepisów. Jest szansa na zmianę interesujących nas zapisów, chyba że wcześniej nastąpi jakaś reakcja z Kuby - przekonuje szef związku, który osobiście wybierze się na kongres do Argentyny. - Przykre, że taki gracz nie może reprezentować nowego kraju. Przecież chłopak aż się pali, by grać dla Polski, a kadrowicze, z tego co wiem, bardzo chętnie go "adoptują".

autor: Marek Żochowski zobacz inne artykuły tego autora
Więcej sportu
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: