Dostał cztery lata po zakończeniu kariery. Kolumbijczyk Jarlison Pantano ukarany przez UCI

2020-05-20 22:51 DCH
Kolarstwo, Tour de France
Autor: Eastnews Kolarstwo, Tour de France

W lutym ubiegłego roku wykryto u niego EPO. Dwa miesiące później został tymczasowo zawieszony. W czerwcu Jarlison Pantano zakończył karierę. Już po przejściach dostał 4-letni zakaz startów od Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI.

31-letni obecnie kolumbijski kolarz ma w dorobku m.in. zwycięski etap Tour de France 2016 i tytuł mistrza kraju 2017 w jeździe indywidualnej na czas. Był zawodnikiem grupy Trek-Segafredo, gdy kontrola poza zawodami wykryła sztuczny hormon.

Sam Pantano twierdził, że to nieporozumienie, ale nawet gdyby dowiódł nieświadomego dopingu, mógłby co najwyżej starać się o obniżenie kary. Zakończył karierę

- Nigdy nie używałem EPO - zarzekał się wówczas. - Nie miałem żadnego powodu, aby robić takie rzeczy na takim etapie kariery. Miałem przecież dwuletni kontrakt, byłem w najlepszym wieku dla kariery. W dodatku mam fundację dla dzieci i zawsze je ostrzegałem przed dopingiem.

Niestety, analiza próbki antydopingowej B wykazała obecność tego samego sterydu co próbka A. Kara biegnie do maja 2023. Gdyby Pantano wrócił na szosę, byłby 34-latkiem.

Najnowsze