Marcin Polak, Michał Ładosz

i

Autor: ZUMA/NEWSPIX.PL

Polski kolarz na dopingu. Odebrano nam medal paraolimpijski

2022-05-31 16:50

Przestępstwo dopingowe polskiego zawodnika zostało surowo ukarane. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zdyskwalifikowała na cztery lata za stosowanie dopingu kolarza torowego Marcina Polaka, który wraz z pilotem Michałem Ładoszem na zeszłorocznej paraolimpiadzie w Tokio zajął trzecie miejsce w wyścigu na 4000 m. Polacy stracą brązowy medal.

Informacja o podejrzeniu stosowania dopingu w postaci erytropoetyny (EPO) pojawiła się dwa dni po ich starcie. Szef Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) Michał Rynkowski mówił wtedy, że dowody są bardzo poważne, podejrzenia pojawiły się jeszcze przed występem w stolicy Japonii i praktycznie nie ma możliwości, aby zastosowanie tej substancji nastąpiło nieświadomie czy przypadkiem. Zawodnicy zostali tymczasowo zawieszeni, a dziewięciomiesięczne dochodzenie wykazało, że w trzech próbkach kolarza - pobranych 19 maja, 31 lipca i 2 sierpnia 2021 - znajdowały się ślady EPO. Erytropoetyna przyczynia się do zwiększenia liczby czerwonych krwinek i tym samym poprawienia wydolności w sportach wytrzymałościowych.

Jeden z faworytów Giro d'Italia zarażony Covidem-19

Największe skandale igrzysk olimpijskich

Na tej podstawie oraz zgodnie ze Światowym Kodeksem Antydopingowym i przepisami UCI na Polaka nałożono karę czteroletniej dyskwalifikacji, która obowiązywać będzie do 26 sierpnia 2025, a jednocześnie skreślono wszelkie wyniki uzyskane przez zawodnika w okresie od 19 maja do 27 sierpnia 2021, co oznacza utratę medalu paraolimpijskiego. Medal wywalczony przez Polaka i Ładosza był jednym z 25 zdobytych przez biało-czerwonych na paraolimpiadzie w Tokio.

Tragiczny wypadek podczas wyścigu we Włoszech. Kolarz wpadł w dyrektora przed metą, śmierć na miejscu

Sonda
Czy sportowcy stosujący doping powinni być dożywotnio wykluczeni ze startów?

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze

Materiał sponsorowany