Marcin Polak, Michał Ładosz

i

Autor: ZUMA/NEWSPIX.PL

Polski kolarz na dopingu. Odebrano nam medal paraolimpijski

2022-05-31 16:50

Przestępstwo dopingowe polskiego zawodnika zostało surowo ukarane. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zdyskwalifikowała na cztery lata za stosowanie dopingu kolarza torowego Marcina Polaka, który wraz z pilotem Michałem Ładoszem na zeszłorocznej paraolimpiadzie w Tokio zajął trzecie miejsce w wyścigu na 4000 m. Polacy stracą brązowy medal.

Informacja o podejrzeniu stosowania dopingu w postaci erytropoetyny (EPO) pojawiła się dwa dni po ich starcie. Szef Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) Michał Rynkowski mówił wtedy, że dowody są bardzo poważne, podejrzenia pojawiły się jeszcze przed występem w stolicy Japonii i praktycznie nie ma możliwości, aby zastosowanie tej substancji nastąpiło nieświadomie czy przypadkiem. Zawodnicy zostali tymczasowo zawieszeni, a dziewięciomiesięczne dochodzenie wykazało, że w trzech próbkach kolarza - pobranych 19 maja, 31 lipca i 2 sierpnia 2021 - znajdowały się ślady EPO. Erytropoetyna przyczynia się do zwiększenia liczby czerwonych krwinek i tym samym poprawienia wydolności w sportach wytrzymałościowych.

Jeden z faworytów Giro d'Italia zarażony Covidem-19

Największe skandale igrzysk olimpijskich

Na tej podstawie oraz zgodnie ze Światowym Kodeksem Antydopingowym i przepisami UCI na Polaka nałożono karę czteroletniej dyskwalifikacji, która obowiązywać będzie do 26 sierpnia 2025, a jednocześnie skreślono wszelkie wyniki uzyskane przez zawodnika w okresie od 19 maja do 27 sierpnia 2021, co oznacza utratę medalu paraolimpijskiego. Medal wywalczony przez Polaka i Ładosza był jednym z 25 zdobytych przez biało-czerwonych na paraolimpiadzie w Tokio.

Tragiczny wypadek podczas wyścigu we Włoszech. Kolarz wpadł w dyrektora przed metą, śmierć na miejscu

Sonda
Czy sportowcy stosujący doping powinni być dożywotnio wykluczeni ze startów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze