Autor: Cyfra Sport Adrianna Sułek ze srebrem w Belgradzie

Afera na MŚ

Kolejna afera na MŚ w lekkoatletyce! Polski związek pod ostrzałem, Adrianna Sułek z ostrymi zarzutami

2022-07-19 11:44

Polska wciąż czeka na kolejne medale na lekkoatletycznych mistrzostwach świata. Adrianna Sułek, niestety, otarła się o krążek i skończyła siedmiobój na czwartym miejsce. Niestety, nie brakowało gorzkich słów pod adresem Polskiego Związku Lekkoatletyki. Sułek ostro wypowiadała się o władzach federacji.

MŚ w lekkoatletyce: Czwarte miejsce Sułek

Adrianna Sułek zajęła czwarte miejsce w siedmioboju w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene. Reprezentantka Polski zdobyła 6672 pkt i pobiła 37-letni rekord kraju. "Bardzo mocno powstrzymuję się od łez, bo bardzo ciężko pracowałam na brązowy medal" - mówiła Sułek.

Adrianna Sułek powiedziała, że nie może mówić o tym miejscu jako o pechowym. Jak mówiła, taki wynik punktowy dawałby podczas wielu edycji mistrzostw świata, a nawet na igrzyskach, medale. "Za kilka lat pewnie będę z tego startu dumna, że tak otworzyłam swoją karierę na mistrzostwach świata. Na ten moment bardzo mocno powstrzymuję się od łez, bo bardzo ciężko trenowałam na ten brązowy medal. Chciałam, aby zawisł na mojej szyi" - wskazała Sułek.

Polska lekkoatletka z trudem powstrzymywała łzy. Sułek we wzruszającym przemówieniu, dokonała wielkiej rzeczy

Adrianna Sułek krytykowała polski związek

Sułek nie szczędziła natomiast słów krytyki pod adresem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

"Po medalu w Belgradzie [w halowych MŚ] nawet nie otrzymałam gratulacji twarzą w twarz. Teraz nie będę już o to nawet zabiegała. Nie będę milczeć, bo za wiele poświęcam, aby ktoś rzucał mi kłody pod nogi" - mówiła wyraźnie rozgoryczona.

Mocno krytykowała warunki obozu aklimatyzacyjnego w Seattle. Mówiła, że jedzenie było koszmarne, totalnie niedostosowane do potrzeb sportowców. Podkreślała, że wielokrotnie musiała stołować się w innym miejscu.

"Wiem, że podróż, złe odżywanie mają zły wpływ, być może na wagę 30-40 punktów" - kalkulowała.

Dodała, że będzie szukała możliwości szkolenia niejako obok PZLA, z udziałem prywatnych sponsorów, a także teraz — jako rekordzistka kraju — dzięki środkom ministerialnym.

Adrianna Sułek wciąż myśli o zmarłym trenerze. „Ktoś zapyta mnie o niego przed startem i będę w rozsypce”

Sofia Ennaoui piąta na świecie. Fantastyczny bieg na 1500 m

Adrianna Sułek pobiła rekord Polski

Polka poprawiła w Eugene rekordy życiowe w pchnięciu kulą (14,13 m), biegu na 200 m (23,77 s), i biegu na 800 m (2.07,18 min) oraz wyrównała "życiówkę" w skoku w dal (6,43 m). 23-latka w biegu na 100 m przez płotki miała czas 13,28 sekundy, w skoku wzwyż osiągnęła 1,89 m, natomiast w rzucie oszczepem - 41,63 m. Zdobyła łącznie 6672 pkt i została sklasyfikowana na czwartej pozycji.

23-letnia reprezentantka Polski pobiła rekord kraju, który od 1985 roku należał do Małgorzaty Guzowskiej-Nowak - 6616 pkt.

Mistrzynią świata została aktualna mistrzyni olimpijska, ciemnoskóra Belgijka Nafissatou Thiam, która zgromadziła 6947 pkt. Srebro wywalczyła Holenderka Anouk Vetter - 6867. Brązowy medal zdobyła Amerykanka Anna Hall - 6755.