Doping w sporcie

i

Autor: East News Doping w sporcie

Decyzja niebawem

Rosjanie zostaną przywróceni do światowego sportu?! Szef światowej agencji zabrał głos, jasne stanowisko

2022-11-19 18:11

Można zaryzykować stwierdzenie, że w ostatnich latach Rosjanie stali się bodaj najbardziej nielubianym narodem w świecie sportu. Ma to rzecz jasna związek z popieraniem przez niektórych z nich działań Władimira Putina, ale nie tylko. Wszakże sportowcy tego kraju są zawieszeni również w wyniku afery dopingowej, która miała miejsce podczas ZIO w Soczi. Owo zawieszenie kończy się 17 grudnia tego roku, ale wygląda na to, że nie oznacza to powrotu rosyjskich sportowców do światowych zawodów.

Powrót rosyjskich sportowców?

Przypomnijmy, że sportowcy z Rosji są obecnie wykluczeni nie tylko ze względu na bestialski najazd ich kraju na Ukrainę. Jest to także pokłosie ogromnej afery dopingowej, ciągnącej się od czasu przygotowań do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Ostatecznie sportowcy z tego kraju zostali wykluczeni w grudniu 2020 roku – nie mogą brać udział w Igrzyskach Olimpijskich oraz zawodach rangi mistrzostw świata. Tak się jednak składa, że ich zawieszenie kończy się pod koniec grudnia tego roku…

Zbigniew Boniek tej decyzji Michniewicza nie mógł przeboleć. Ogromne rozczarowanie, zupełnie tego nie ukrywał

Bańka uspokaja

Proces przywrócenia Rosyjskiej Agencji Dopingowej rozpocznie się 17 grudnia. Będzie składał się z trzech faz. Działacze z tego kraju mają przed sobą długą procedurę, która następnie będzie dokładnie badana przez Światową Komisję Antydopingową – WADA. Na jej czele stoi Polak, Witold Bańka. - Nie jesteśmy naiwni. Wiemy, że zaufanie do Rosji i jej systemu antydopingowego jest bardzo niskie i oczywiście nie dzieje się to bez powodu – powiedział w rozmowie z PAP, dodając przy tym, że „Rosja popełniła największą w historii zbrodnię przeciwko czystemu sportowi”.

Cały świat mówi o reprezentacji Polski przed mundialem w Katarze! To wideo stało się hitem internetu

Pozostałe sankcje wciąż obowiązują

Warto nadmienić, że cała „akcja dopingowa” była naprawdę szeroko zakrojona. Rosyjskie władze sponsorowały bowiem system dopingu, pomagając przy tym tuszować pozytywne wyniki poszczególnych sportowców. Gdy cała afera wyszła na jaw, tamtejsi sportowcy byli wykluczani z największych imprez sportowych. Koniec kary nałożonej przez WADA nie oznacza jednak powrotu rosyjskich sportowców do światowego sportu. W mocy wciąż są sankcje nałożone na ten kraj ze względu na inwazję na Ukrainę.

Sonda
Czy Rosja powinna zostać przywrócona do rozgrywek międzynarodowych?
Listen to "SuperSport" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze