Lekkoatletyka, proces, zabójcy, Benjamin Kiplagat, ofiara, sprawcy

i

Autor: YouTube/Nation.Africa Zabójcy lekkoatlety Benjamina Kiplagata wysłuchują wyroku

Zadźgali nożem znanego biegacza

Zabili słynnego olimpijczyka, teraz usłyszeli wyrok. Sąd był surowy, ale rodzina chciała wyższej kary

2024-11-05 17:35

Jak informuje agencja AFP, zapadł wyrok w głośnej sprawie zabójstwa słynnego sportowca. Kenijski sąd skazał we wtorek dwóch mężczyzn na 35 lat więzienia za zamordowanie w 2023 roku ugandyjskiego olimpijczyka Benjamina Kiplagata.

Proces trwał dziewięć miesięcy. Sąd Najwyższy w północno-zachodnim kenijskim mieście Eldoret uznał za winnych 30-letniego Petera Ushuru Khalumiego i 25-letniego Davida Ekai Lokere. Skazano ich za śmiertelne ugodzenie nożem 34-letniego lekkoatlety Benjamina Kiplagata, specjalisty od biegów z przeszkodami. W sentencji wyroku sędzia Reuben Nyakundi stwierdził, że przytłaczające dowody z kamer monitoringu wskazują, iż para umyślnie zabiła sportowca, dodając, że sprawcy nie okazali skruchy za przestępstwo z premedytacją i dlatego zasłużyli na surowy wyrok.

Nie żyje legenda polskiej lekkoatletyki. Andrzej Krzesiński przeżył blisko 100 lat

– Wasze czyny były okrutne wobec bezbronnej osoby, której życie skróciliście wbrew Bożemu planowi, zgodnie z którym Bóg chciał, aby człowiek żył co najmniej 70 lat – mówił sędzia Nyakundi, ogłaszając wyrok po 35 lat dla każdego oskarżonego.

Ewa Swoboda musiała prostować słowa Przemysława Babiarza na scenie. Poważna wpadka dziennikarza TVP

Wyrok mógł być teoretycznie wyższy. Jednak sędzia odrzucił wniosek matki Kiplagata, Elizabeth Chemweno, i jego dwóch braci, którzy chcieli, aby Khalumi i Lokere zostali skazani na dożywocie.

Największe skandale igrzysk olimpijskich

Obu morderców aresztowano dzień po tym, jak ciało sportowca znaleziono w jego samochodzie na obrzeżach Eldoret, z głęboką raną szyi. Zabójstwo zszokowało kenijskie środowisko sportowe i cały kraj.

Kim był zamordowany Benjamin Kiplagat?

Urodzony w Kenii Benjamin Kiplagat w czasie trwającej prawie dwie dekady kariery reprezentował barwy Ugandę na arenie międzynarodowej. Specjalizował się w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Brał udział w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata. Zdobył srebrny medal na swoim koronnym dystansie w MŚ juniorów w 2008 r. i brązowy w mistrzostwach Afryki w 2012 r. Dotarł do półfinału na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 r. Był także reprezentantem Ugandy na IO w Rio w 2016 r.

Igrzyska olimpijskie 2024. To nasi najlepsi reprezentanci. Sprawdź, jak dobrze znasz polskich medalistów [QUIZ]
Pytanie 1 z 9
Oprócz złotego medalu Aleksandra Mirosław miała jeszcze jedno wyjątkowe osiągnięcie podczas tych Igrzysk. Jakie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze