Najlepsi szczypiorniści są w Skandynawii. Wyłoniono Zawodników Roku 2019.

2020-07-20 17:07 Dariusz Chrabałowski
Piłka ręczna mężczyzn
Autor: JeppeSmedNielsen, Public Domain, pixabay.com Piłka ręczna mężczyzn

Plebiscyt wyłonił najlepszych szczypiornistów świata ubiegłego roku. Zostali nimi Duńczyk Niklas Jacobsen i Norweżka Stine Oftedal.

Głosowanie zorganizowane zostało tradycyjnie przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF). Nagrodziła zarówno najlepszych zawodników jak i trenerów na swiecie.

Najpierw komisja ekspertów wyłoniła po pięć osób nominowanych do każdej z czterech kategorii. Nie było wśród nich przedstawicieli polskiego szczypiorniaka. Najlepszych wybrano w drodze głosowania publicznego.

Duński bramkarz Niklas Landin Jacobsen (31 l.) to złoty medalista olimpijski z Rio 2016. W minionym roku jako kapitan reprezentacji Danii zdobył wraz z kolegami pierwszy w historii tytuł mistrza świata mężczyzn dla Danii. Wybrano go tam do siódemki turnieju, a co do skuteczności obrony dorównał mu tylko Norweg Christensen. Ponadto z niemieckim zespołem THW Kilonia Jacobsen zdobył Puchar EHF.

Stine Bredal Oftedal (28 l.), środkowa i kapitan reprezentacji norweskiej dotarła z nią do półfinału MŚ. Natomiast z węgierskim klubem Audi ETO KC Györ wygrała Ligę Mistrzyń.

Obydwoje uhonorowani zostali po raz pierwszy tytułami Zawodnika Roku.

Trenerem roku drużyny męskiej został Duńczyk Nikolaj Jacobsen, który poprowadził Danii do tytułu mistrza świata.

Szkoleniowcem roku drużyn kobiecych wybrano Francuza Emmanuela Mayonnade’a, pod ręką którego pierwsze w historii mistrzostwo świata wywalczyły Holenderki.