Zmarł utytułowany reprezentant Polski! Był uczestnikiem mistrzostw świata

2019-12-09 8:14 MSo
Znicz, płomień
Autor: Dreamstime

Smutne wiadomości przekazał kibicom szczypiorniaka Związek Piłki Ręcznej w Polsce. W wieku 79 lat zmarł utytułowany zawodnik, były reprezentant Polski i uczestnik mistrzostw świata Alfred Wrzeski. Po zakończeniu kariery przez wiele lat służył dyscyplinie jako zaangażowany działacz sportowy!

Polski piłkarz ręczny w trakcie swojej kariery reprezentował barwy AZS-u Katowice i Śląska Wrocław. Z oboma klubami osiągał wielkie sukcesy - przede wszystkim na krajowym podwórku. Alfred Wrzeski grał zarówno w odmianę 7- jak i 11-osobową. Kilkunastokrotnie sięgał po tytuł mistrza Polski w latach 60-tych i 70-tych XX wieku.

W reprezentacji Polski zadebiutował dwa lata po rozpoczęciu kariery, w 1958 roku. Wystąpił trzykrotnie na mistrzostwach świata. Największe sukcesy osiągał z kadrą jedenastoosobową, kończąc turnieje w 1963 i 1966 roku na czwartych miejscach. Na mundialu siedmioosobowym zagrał raz. Wówczas kadra zajęła miejsce 9-12. Karierę zakończył w 1974 roku.

Od tego czasu zajął się karierą szkoleniowca i działacza. Z Pogonią Zabrze zdobył tytuł wicemistrza Polski. Przez trzy lata pracował także w Grecji. Na przestrzeni lat 1994-2016 był kolejno wiceprezesem i prezesem Śląskiego Związku Piłki Ręcznej, a w 2016 otrzymał tytuł honorowego prezesa.

Związek Piłki Ręcznej w Polsce opisuje go jako zasłużonego mistrz sportu. Był odznaczony mi.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Diamentową z Wieńcem Za Zasługi dla Piłki Ręcznej. Alfred Wrzeski zmarł w nocy z sobotę na niedzielę. Miał 79 lat.