Blatter zapłacił Platiniemu 2 mln CHF bez podkładki? „FIFA sprytnie oszukana”

2022-06-17 18:14
Michel Platini
Autor: East News Michel Platini

Trwa proces, w którym oskarżonymi są byli prominentni działacze światowej piłki: wieloletni szef FIFA Sepp Blatter i legendarny piłkarz, a potem prezydent futbolowych struktur europejskich UEFA Michel Platini. Ten pierwszy jest oskarżony o to, że w 2011 roku bezprawnie uszczuplił budżet organizacji poprzez nienależną wypłatę milionowych apanaży Francuzowi. Prawnicy Blattera wyśmiali zarzuty.

Reprezentujący 86-letniego Seppa Blattera szwajcarski adwokat Lorenz Erni wezwał do uniewinnienia swojego klienta od zarzutów przekazania kwoty 2 mln franków szwajcarskich na konto Michela Platiniego 11 lat temu. W federalnym sądzie kryminalnym w Bellinzonie prawnik miał stwierdzić, że to jedyne możliwe rozstrzygnięcie tej sprawy – napisała gazeta „Le Monde”. „Oskarżenie wniesione przeciwko panu Blatterowi przez Ministerstwo Publiczne Konfederacji Szwajcarskiej jest absurdalne” – powiedział Erni. „To jest tak oczywiste, że da się wykazać w kilka minut, iż możliwe jest tylko uniewinnienie”. Prawnik stwierdził, że pieniądze zostały przekazane Platiniemu w 2011 roku za działalność konsultingową. Podkreślił, że nie ma innego powodu płatności.

Lukas Podolski szczerze o zakończeniu kariery! Wymowne słowa gwiazdy Górnika Zabrze, nie miał nic do ukrycia

Tomaszewski po Belgia-Polska: Nie mamy drużyny

Jak donoszą media, Erni dodał, że zawarto nawet pisemną umowę o rocznym odszkodowaniu za brak płatności w wysokości 300 000 franków szwajcarskich, ze względu na trudną sytuację finansową FIFA. Nadmienił, iż Blatter ustnie zgodził się z Platinim, aby zapłacić zaległości później.

Niemcy piszą o Lewandowskim i... cytują Karola Marksa! Kuriozalny materiał o kapitanie reprezentacji Polski

Komentarze adwokata Blattera pojawiły się po tym, jak były dyrektor finansowy FIFA Markus Kattner zeznał, że uważa płatność między Blatterem a Platinim za uzasadnioną. Kattner powiedział sądowi na początku tego tygodnia, że wiedział o tej wypłacie, ale nie powiadomił władz federalnych, ponieważ był przekonany, że jest legalna. Z kolei sam Blatter oświadczył wcześniej w trakcie procesu, że płatność była częścią dżentelmeńskiej umowy z Platinim.

Trener opowiedział o obsesji Edena Hazarda. Powiedział to wprost. Nadchodzi wielka przemiana?

Platini, prezydent UEFA od 2007 do 2015 roku, podpisał w 1999 r. kontrakt z FIFA opiewający na roczną pensję w wysokości 300 000 CHF jako doradca techniczny Blattera. Prawniczka FIFA Catherine Hohl-Chirazi powiedziała sądowi, że płatność 2 mln CHF w 2011 r. nie została ratyfikowana ani nawet omówiona, a Platini nie poinformował, że ją otrzymał.

Według szwajcarskiego dziennika „Le Temps”, Hohl-Chirazi zasugerowała, że FIFA została „sprytnie oszukana” i poprosiła o wypłatę odszkodowania w wysokości 2,23 mln CHF. W 2015 r. Blatter i Platini zostali odsunięci przez Komisję Etyki FIFA od działalności w futbolu na 8 lat w związku z płatnościami.

Czesław Michniewicz na fikuśnym drinku z żoną. Tak topi smutki po porażkach Polaków. Mamy zdjęcia paparazzi

Prokuratura szwajcarska domaga się skazania Blattera i Platiniego na rok i osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu, czyli żąda znacznie mniejszej sankcji niż maksymalny możliwy w takiej sprawie wyrok pięciu lat. Sąd ogłosi decyzję 8 lipca.

Sonda
Czy korupcja w piłce istnieje?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze