Historyczny sukces polskiego szachisty. Duda w półfinale PŚ. Teraz Carlsen

2021-07-29 20:20
Jan-Krzysztof Duda (ur. 1998)
Autor: Łukasz Gągulski

Po raz pierwszy polski szachista znalazł się w półfinale turnieju o Puchar Świata. Jan-Krzysztof Duda (23 l.) pokonał w 1/8 finału Rosjanina Aleksandra Griszczuka, a w ćwierćfinale 1,5:05 Gujrathi Vidita z Indii. W meczu o finał zmierzy się z mistrzem świata, fenomenalnym Norwegiem Magnusem Carlsenem (30 l.).

Impreza rozgrywana jest w Krasnej Polanie koło Soczi, gdzie w roku 2014 toczyła się rywalizacja zimowych igrzysk olimpijskich. Gra idzie nie tylko o nagrody pieniężne (m. in. 110 tys. dolarów dla zwycięzcy i 80 tys. dla pokonanego finalisty), ale także o dwa miejsca w turnieju pretendentów do meczu o mistrzostwo globu. Z tej klasyfikacji wyłączony jest Carlsen, bo to on bronić będzie tytułu. Natomiast Duda stoi tutaj przed szansą na kolejne historyczne osiągnięcie polskich szachów: nigdy dotą reprezentant Polski nie grał w męskim turnieju pretendentów (było to tylko udziałem polskich szachistek).

Ewentualna porażka z Numerem 1 nie stawia więc Polaka (nr 18 w rankingu światowym) w przegranej pozycji co do szans gry o tytuł światowy. Musiałby jednak wygrać wtedy mecz o trzecie miejsce.

Mecze Pucharu Świata rozgrywane są w wymiarze dwóch partii w normalnym tempie gry. W razie remisu 1:1 toczy się dogrywka w tempie przyspieszonym.

W ubiegłym roku szachista z Wieliczki wygrał dwie partie z Magnusem Carlsenem – w maju w szachach szybkich w turnieju internetowym, a w październiku w partii klasycznej przy realnej szachownicy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze