Gianni Infantino

i

Autor: Michał Niwicz

Szef FIFA znowu ma kłopoty

Infantino stanął przed prokuratorem. Odpowiada na zarzuty kryminalne

2023-01-11 13:21

Już drugi raz szwajcarski wymiar sprawiedliwości wezwał do złożenia wyjaśnień Gianniego Infantino, prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej FIFA. Chodzi o sprawę karną, w której szef światowego futbolu jest oskarżony o podżeganie do nadużycia władzy, naruszenie tajemnicy służbowej i utrudnianie postępowania karnego.

Dochodzenie w tej sprawie rozpoczęło się w lipcu 2020 roku, a Infantino został przesłuchany w kwietniu 2022 przez sędziów Ulricha Wedera i Hansa Maurera. Ci sami przedstawiciele prawa przeprowadzili obecne przesłuchanie prominentnego działacza. Doszło do niego w Zurychu, gdzie znajduje się siedziba FIFA. Infantino niedawno wrócił z Brazylii, gdzie uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych legendarnego Pelego, zmarłego niedawno Króla Futbolu. Sędzia Maurer potwierdził w „Le Monde”, że doszło do spotkania z prezydentem FIFA, ale odmówił przekazania dalszych informacji.

Kompromitacja Gianniego Infantino na pogrzebie Pelego. Kilka metrów dalej stała trumna, a on... Cały świat o tym mówi!

Tajne spotkania Infantino

Prokuratorzy prowadzą śledztwo w sprawie rzekomych tajnych spotkań, które miały miejsce w 2016 i 2017 roku między Infantino a byłym szwajcarskim prokuratorem generalnym Michaelem Lauberem, który prowadził śledztwa w związku z korupcją w FIFA w latach 2015-2019 i który złożył rezygnację w 2020 roku po tym, jak sam został zamieszany w aferę.

Matty Cash może trafić do wielkiego klubu! Zaskakujące doniesienia o reprezentancie Polski

W spotkaniach mieli także uczestniczyć były rzecznik Laubera André Marty i Rinaldo Arnold, pierwszy prokurator szwajcarskiego kantonu Haut-Valais, a prywatnie przyjaciel Infantino z dzieciństwa. Jak pisze „Le Monde”, przesłuchani mają być także były dyrektor departamentu prawego FIFA Marco Villiger, były urzędnik prokuratory generalnej Olivier Thormannm oraz prokurator Cédric Remund.

Słynny piłkarz odpowie za molestowanie? Ruszyło śledztwo w sprawie Daniego Alvesa

Dlaczego kwestia tych spotkań z udziałem Infantino jest tak istotna? Zarzucano mu, że podczas tajnych konferencji zbierał informacje na temat dochodzeń w sprawie FIFA i jej byłych dyrektorów, potencjalnie z zamiarem wpłynięcia na przebieg tych dochodzeń. Śledczy twierdzą ponadto, że Infantino próbował dowiedzieć się, na jakim etapie jest dochodzenie w sprawie płatności w wysokości 2 mln franków za konsultacje, zatwierdzonej przez byłego prezydenta FIFA Seppa Blattera na rzecz byłego szefa UEFA, Michela Platiniego.

W tej konkretnej sprawie w lipcu ubiegłego roku szwajcarski Federalny Sąd Karny uniewinnił obu mężczyzn. Ma się jednak odbyć kolejny proces, ponieważ prokuratura i FIFA odwołały się od uniewinnienia Blattera i Platiniego.

Tak Robert Lewandowski publicznie zwrócił się do mamy. Te słowa nie przeszły bez echa, wyjątkowy moment

Dla Infantino czas całej trwającej procedury prawnej ma obecnie spore znaczenie. Otóż Szwajcar ma nadzieję, że wszystko zostanie wyjaśnione przed marcem, bo wtedy bez przeszkód będzie mógł ubiegać się o reelekcję na stanowisko prezydenta FIFA na kongresie w stolicy Rwandy, Kigali.

Najnowsze