Luka Modrić, Złota Piłka

i

Autor: East News Luka Modrić ze Złotą Piłką.

Kto głosuje w Złotej Piłce? Zasady plebiscytu. Procedura wyboru laureata Złotej Piłki, tak wybiera się zwycięzcę

2021-11-29 15:29

Złota Piłka zostanie rozdana już jutro, tj. w poniedziałek 29 listopada 2021 roku. Gala, która może przejść do historii polskiej piłki rządzi się swoimi prawami, warto więc wiedzieć, kto decyduje o przyznaniu statuetki "Złotej Piłki", która rozdawana jest od 1956 roku. Dla wielu te informacje mogą być nielada niespodzianką. Kto głosuje w Złotej Piłce? Kto wybiera zwycięzcę?

Gala rozdania Złotej Piłki została zaplanowana na poniedziałek 29 listopada 2021 roku na ceremoni w Paryżu. Jak wiadomo o najbardziej prestiżową nagrodę indywidualną w świecie piłki nożnej powalczą Robert Lewandowski i Leo Messi, którzy wymieniani są do grona faworytów. Przed samym rozdaniem nagrody warto znać, jakie warunki stoją za głosowaniem i kto tak naprawdę stoi za przyznaniem nagrody dla najlepszego piłkarza globu.

Justyna Żyła wstała rano i zrobiła to, o czym marzą w niedziele miliony. Jej dzieci będą zachwycone

Gala rozdania Złotej Piłki. Jak wygląda głosowanie?

Pierwszy etap selekcji najlepszego piłkarza globu polega na wytypowaniu przez dziennikarzy "France Football" pięćdziesięciu kandydatur. Decyzja o nominacji przez ten francuski miesięcznik uwarunkowana jest tradycją i historią, gdyż to właśnie pracownicy tej gazety w latach 50 XX wieku byli inicjatorami plebiscytu, a także realizują wszystkie edycje od 1956 roku. Warto w tym momencie wspomnieć, że w trakcie samej gali rozdawana jest także druga nagroda - "Ballon d'Or Féminin", czyli statuetka dla najlepszej piłkarski globu ( to wyróżnienie rozdawane jest od 2018 roku).

Fatalne informacje dla Legii! Wielki gwiazdor odpada ze składu, nie pomoże w walce o punkty

Aby zobaczyć zdjęcia Roberta Lewandowskiego z ceremonii odbioru Złotego Buta, przejdź do galerii poniżej.

Kto decyduje o wyborze? Pokaźna liczba głosujących

O wyborze decyduje 185 dziennikarzy sportowych ze wszystkich krajów członkowskich FIFA. Zadaniem kapituły jest selekcja TOP 5 z listy pięćdzieśięciu nominowanych w kolejności od najlepszego, do najsłabszego. Jeśli dziennikarz postawi któregoś z piłkarzy na pozycji numer 1 - wtedy laureat ma 6 punktów. Drugi w kolejności otrzyma cztery punkty, trzeci - trzy, czwarty - dwa, piąty - jeden punkt. Piłkarz z największą sumą punktacji zostaje wybrany zwycięzcą plebiscytu. Reprezentantem polskich mediów w trakcie ceremonii w Paryżu w 2021 roku jest Maciej Iwański z TVP. 

Sonda
Czy Robert Lewandowski zgarnie Złotą Piłkę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze