Mistrz olimpijski atakował Kapitol. Klete Keller zidentyfikowany

2021-01-13 11:27 dch
Pływanie stylem dowolnym
Autor: AP

6 stycznia grupa zwolenników Donalda Trumpa wdarła się do Kapitolu w Waszyngtonie zakłócając sesję Kongresu mającą potwierdzić wybór nowego prezydenta, Joe Bidena. W zamieszkach zginęło pięć osób, a ponad 50 odniosło rany. Wśród coraz większego grona identyfikowanych napastników znalazł się dwukrotny mistrz olimpijski w pływaniu, KLETE KELLER.

38-letni Klete Keller ma w dorobku pięć olimpijskich medali: dwa złote, 1 srebrny i 2 brązowe. Złote i srebrny zdobył w sztafecie 4x200 m st. dowolnym w Atenach 2004 i Pekinie 2008 (złote) oraz w Sydney 2000 (srebrny). W jego kolekcji są też dwa brązy na 400 m dowolnym w latach 2000 i 2004.

Karierę zakończył 12 lat temu. Rozwiedziony, przez kilka lat pozbawiony praw opieki nad dziećmi, był nawet bezdomny w roku 2014. Te i inne przypadki uczyniły go zwolennikiem Donalda Trumpa, który oskarżany jest o podżeganie do zamieszek.

W ataku na Kapitol Keller ubrany był w strój olimpijczyka Stanów Zjednoczonych. Na podstawie zdjęć i filmów zidentyfikowało go wielu świadków. Sam usunął teraz swoje konta w mediach społecznościowych, ale wcześniej ujawniał się jako zdeklarowany zwolennik Trumpa.

„Szanujemy prawa osób prywatnych i grup do pokojowego protestu, ale w żaden sposób nie akceptujemy działań podjętych przez ludzi na Kapitolu w zeszłym tygodniu” - wydała oświadczenie federacja pływacka US Swimming.

Najnowsze