Nie żyje dziennikarz, który wykrył korupcję w ruchu olimpijskim. Pytał wprost: „Czy brał pan kiedyś łapówkę?”

2022-01-11 10:19
Andrew Jennings
Autor: Twitter/Andrew Jennings

To duża strata dla świata sportu i mediów. Nie żyje jeden z najsłynniejszych dziennikarzy śledczych zajmujących się ruchem olimpijskim, Andrew Jennings. Autor książek odsłaniających korupcyjne działania wokół igrzysk i w innych dziedzinach odszedł 8 stycznia w wieku 78 lat. Jak podano, przyczyną była nagła i krótka choroba.

Jennings aktywnie tropił nieprawidłowości w ruchu olimpijskim. Na początku lat 90. opublikował słynną już dzisiaj książkę „Władcy kółek olimpijskich” („The Lords of the Rings”), w której ujawniał skandale towarzyszące organizacji igrzysk. Tematem zajął się intensywnie, kiedy w 1980 roku zbulwersowało go, iż przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego został Juan Antonio Samaranch, hiszpański działacz sportowy nieukrywający sympatii dla faszystowskiego reżimu generała Franco, zresztą były minister w jego rządzie. Kiedy książka o Samaranchu i jego działaniach ukazała się drukiem, Jennings stał się persona non grata w MKOl, a nawet został skazany na areszt w zawieszeniu za obrazę tej organizacji. Nie miał oczywiście od tego czasu wstępu na imprezy organizowane pod szyldem olimpijskim.

Michał Listkiewicz o podsłuchach w PZPN. Szokujące wspomnienia byłego prezesa

Nie zraził się i napisał kolejną książkę – „Nowi władcy kółek olimpijskich” („The New Lords of the Rings”), w której piętnował praktyki korupcyjne w federacjach sportowych i Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. MKOl po kilku latach zaczął wprowadzać wyższe standardy antykorupcyjne i reformy. O tych działaniach Jennings napisał w kolejnym swoim dziele – „Wielkie oszustwo olimpijskie” („The Great Olympic Swindle”).

Słowa Paulo Sousy rozwścieczą polskich kibiców. Już nawija makaron na uszy Brazylijczykom

Po dwóch dekadach, w których zajmował się przekrętami związanymi z olimpizmem, przerzucił uwagę na Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA). Był jednym z reporterów odkrywających korupcję w jej szeregach. To między innymi za sprawą działań Jenningsa z organizacji musiał odejść w niesławie jej wieloletni niepodzielnie panujący szef Sepp Blatter. Stworzone przez Szwajcara imperium Jennings nazywał wprost organizacją przestępczą. Na konferencji prasowej FIFA potrafił wstać i zapytać: „Herr Blatter, czy kiedykolwiek przyjął pan łapówkę?”.

Lewandowski wzruszył się podczas patriotycznej przemowy. Te słowa o Polsce nie przejdą bez echa

Kiedy w BBC ukazały się filmy dokumentalne powstałe na podstawie śledztw Brytyjczyka, doprowadziły nie tylko do usunięcia Blattera, ale i odejścia w niesławie z funkcji honorowych w FIFA i MKOl Brazylijczyka Joao Havelange’a – byłego prominentnego światowego działacza sportowego.

Sonda
Czy Robert Lewandowski zasłużył na miano Sportowca Roku 2021?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze