Andrew Jennings

i

Autor: Twitter/Andrew Jennings

Nie żyje dziennikarz, który wykrył korupcję w ruchu olimpijskim. Pytał wprost: „Czy brał pan kiedyś łapówkę?”

2022-01-11 10:19

To duża strata dla świata sportu i mediów. Nie żyje jeden z najsłynniejszych dziennikarzy śledczych zajmujących się ruchem olimpijskim, Andrew Jennings. Autor książek odsłaniających korupcyjne działania wokół igrzysk i w innych dziedzinach odszedł 8 stycznia w wieku 78 lat. Jak podano, przyczyną była nagła i krótka choroba.

Jennings aktywnie tropił nieprawidłowości w ruchu olimpijskim. Na początku lat 90. opublikował słynną już dzisiaj książkę „Władcy kółek olimpijskich” („The Lords of the Rings”), w której ujawniał skandale towarzyszące organizacji igrzysk. Tematem zajął się intensywnie, kiedy w 1980 roku zbulwersowało go, iż przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego został Juan Antonio Samaranch, hiszpański działacz sportowy nieukrywający sympatii dla faszystowskiego reżimu generała Franco, zresztą były minister w jego rządzie. Kiedy książka o Samaranchu i jego działaniach ukazała się drukiem, Jennings stał się persona non grata w MKOl, a nawet został skazany na areszt w zawieszeniu za obrazę tej organizacji. Nie miał oczywiście od tego czasu wstępu na imprezy organizowane pod szyldem olimpijskim.

Michał Listkiewicz o podsłuchach w PZPN. Szokujące wspomnienia byłego prezesa

Nie zraził się i napisał kolejną książkę – „Nowi władcy kółek olimpijskich” („The New Lords of the Rings”), w której piętnował praktyki korupcyjne w federacjach sportowych i Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. MKOl po kilku latach zaczął wprowadzać wyższe standardy antykorupcyjne i reformy. O tych działaniach Jennings napisał w kolejnym swoim dziele – „Wielkie oszustwo olimpijskie” („The Great Olympic Swindle”).

Słowa Paulo Sousy rozwścieczą polskich kibiców. Już nawija makaron na uszy Brazylijczykom

Po dwóch dekadach, w których zajmował się przekrętami związanymi z olimpizmem, przerzucił uwagę na Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA). Był jednym z reporterów odkrywających korupcję w jej szeregach. To między innymi za sprawą działań Jenningsa z organizacji musiał odejść w niesławie jej wieloletni niepodzielnie panujący szef Sepp Blatter. Stworzone przez Szwajcara imperium Jennings nazywał wprost organizacją przestępczą. Na konferencji prasowej FIFA potrafił wstać i zapytać: „Herr Blatter, czy kiedykolwiek przyjął pan łapówkę?”.

Lewandowski wzruszył się podczas patriotycznej przemowy. Te słowa o Polsce nie przejdą bez echa

Kiedy w BBC ukazały się filmy dokumentalne powstałe na podstawie śledztw Brytyjczyka, doprowadziły nie tylko do usunięcia Blattera, ale i odejścia w niesławie z funkcji honorowych w FIFA i MKOl Brazylijczyka Joao Havelange’a – byłego prominentnego światowego działacza sportowego.

Sonda
Czy Robert Lewandowski zasłużył na miano Sportowca Roku 2021?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze