Do tej pory tylko dwóch Polaków z sukcesem ukończyło pływacki maraton wokół Manhattanu. Już 11 października br. Piotr Biankowski podejmie się tego wyzwania, uruchamiając jednocześnie zbiórkę pieniędzy na zakup drzwi wejściowych do nowego fundacyjnego projektu, jedynego w swoim rodzaju Domu poza domem dla rodzin ciężko chorych, hospitalizowanych dzieci.
Piotr Biankowski już za kilka dni wyruszy w daleką podróż do Nowego Yorku, gdzie podejmie kolejne wyzwanie w swojej sportowej karierze. Będzie to maraton pływacki „20 mostów” wokół wyspy Manhattan, który zaliczany jest do najbardziej prestiżowej w świecie pływania długodystansowego tzw. Potrójnej Korony Pływania (wraz z przepłynięciem kanału La Manche między Anglią i Francją oraz kanału Catalina u wybrzeża Kalifornii).
Nowojorski maraton to dystans aż 48,5 km obejmujacy przepłynięcie kolejno trzech głównych rzek – East River z Mostem Brooklińskim na granicy dzielnic Brooklyn i Queens, rzeki Harlem pomiędzy Manhattanem a Bronxem oraz potężnej rzeki Hudson z widokiem na most Waszyngtona oddzielającej Manhattan od stanu New Jersey.
Piotr Biankowski zmierzy się z wodami wokół Manhattanu jako trzeci Polak w historii. Będzie to kolejny w jego karierze ekstremalny wyczyny pływacki. Niedawno jako pierwszy Polak przepłynął legendarne jezioro Loch Ness w Szkocji. Przepłyniecie akwenu liczącego 37 km długości zajęło mu nieco ponad 12 godzin. Rok wcześniej, po 15 godzinach walki z żywiołem i przebyciu aż 60 km, przepłynął w ekstremalnie trudnych warunkach Kanał La Manche.
Most to skrócenie dystansu, drogi niezbędnej do pokonania – mówi Piotr Biankowski. – Most tradycyjnie łączy, a nie dzieli. Dzięki niemu powstają nowe możliwości, nawiązuje się współpraca. Most jest stabilny, pomocny, potrafi wiele udźwignąć pomagając wszystkim. Taka jest właśnie działająca w Polsce od 20 lat Fundacja Ronalda McDonalda. Jestem dumny, że mogę być jej Ambasadorem. To organizacja charytatywna, pożytku publicznego. Dumą napawa mnie fakt, że moja próba opłynięcia Manhattanu zapoczątkuje proces zbierania środków na budowę kolejnego, trzeciego Domu Ronalda McDonalda w Polsce. Miejsca, gdzie rodzice i najbliżsi ciężko chorych dzieci leczonych w warunkach szpitalnych znajdują pomoc oraz bezpłatną gościnę w godnych, komfortowych warunkach.
Piotr Biankowski to były rugbista Arki Gdynia, dziś triathlonista i jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych. Ma na swoim koncie m.in. pokonanie Lodowej Mili (w temperaturze wody 1,2 ℃), jest kilkukrotnym medalistą Mistrzostw Świata w tej dyscyplinie. Piotr to mistrz w lodowym pływaniu, przełamujący bariery zimna, wytrzymałości, szybkości. Organizuje coroczne międzynarodowe zawody Gdynia Winter Swimming Cup, w których startuje światowa czołówka zawodników specjalizujących się w zimowym pływaniu ekstremalnym. Jak sam podkreśla – Moją pasją jest pływanie w ekstremalnie zimnej wodzie. Kocham to robić. Ale moją największą motywacją jest pomaganie dzieciom. Jestem szczęśliwy, że połączyłem swoją pasję z dawaniem dobra, wspieraniem znakomitych programów pomocowych realizowanych zgodnie z fundacyjna misją „Aby rodzina mogła być zawsze razem”.
Swoje wyzwanie Piotr podejmie we wtorek, 11 października. Zadedykował je Fundacji Ronalda McDonalda, obchodzącej w tym roku dwudziestolecie swojej działalności. Tym razem swoje pływackie wyzwanie łączy z bardzo konkretnym wsparciem tej organizacji – chce zebrać środki na wsparcie budowy nowego Domu Ronalda McDonalda jaki powstanie przy największym w Polsce szpitalu pediatrycznym, Instytucie Pomniku Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Dramat wojny w Ukrainie zmienił radykalnie nasze założenia i dzień codzienny programów realizowanych przez Fundację – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. – Tysiące ofiar wojny, olbrzymie rzesze uchodźców powodują rosnące w dynamiczny sposób zapotrzebowanie na takie programy jak fundacyjne Domy. Miejsca, gdzie najbliżsi hospitalizowanych dzieci znajdują wsparcie i pomoc w zakresie zapewnienia podstawowych potrzeb bytowych. Aktualnie pomagamy dużej liczbie rodzin ukraińskich, a wiemy, że dramatyczne zniszczenia ukraińskiego systemu opieki medycznej powodują, że te statystyki będą tylko rosły w przyszłości (i to w perspektywie długiego czasu). Będzie to szczególnie widoczne w przypadku szpitala Instytut-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, placówki pełniącej w Polsce kluczową, niezwykle ważną rolę w publicznym systemie opieki zdrowotnej. Tu są już leczone setki ciężko chorych dzieci z Ukrainy, a jeszcze większa liczba małych pacjentów z obszarów dotkniętych tragedią wojny korzysta z pomocy specjalistów szpitala jako centrum referencyjnego międzynarodowej sieci pomocowej wiodących szpitali pediatrycznych. Dlatego taka jest nasza decyzja o lokalizacji kolejnego fundacyjnego Domu.
W Domu Ronalda McDonalda zatrzymują się rodzice najciężej chorych dzieci, leczonych na oddziałach onkologicznym, hematologicznym i kardiochirurgicznym szpitala, pochodzący z najodleglejszych od szpitala miejsc. To także rodziny tych dzieci, które w szpitalu muszą zostać najdłużej. Pod dachem Domu w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala mogą mieszkać całe rodziny, aby zaoszczędzić dziecku dodatkowego stresu związanego z długą rozłąką z najbliższymi. Dla rodziców możliwość bezpłatnego mieszkania w komfortowych warunkach Domu, blisko dziecka daje poczucie bezpieczeństwa i bezcenne wsparcie w tym trudnym okresie.
Pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda z dwudziestoma gościnnymi apartamentami oraz rozbudowaną częścią wspólną (kuchnia, jadalnia, pralnia, sale spotkań) został otwarty w październiku 2015 roku w Krakowie przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Drugi działa od czerwca 2021 r. przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Warszawski Dom, w pierwszym roku swojej działalności, przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy dotychczasowy pobyt jednej rodziny w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Niezwykła atmosfera tych miejsc tworzona przez zespół Fundacji i rzesze wolontariuszy sprawia, że po kilku dniach pobytu każdy czuje się domownikiem. Każdy może wesprzeć tę akcję, wpłacając darowiznę online poprzez portal Zrzutka zrzutka.pl/z/swim2helpNY. Darowizny można wpłacać również przelewem bankowym na konto:USD BIC (SWIFT): INGBPLWIBAN: PL 35 1050 0086 1000 0022 7364 4266PLN BIC (SWIFT): INGBPLWIBAN: PL 46 1050 0086 1000 0022 7364 4068
O Fundacji Ronalda McDonalda
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.
Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, na oddziale, które służą dzieciom i rodzinom.
Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.
Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, nieco większy, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci nie tylko poprzez bezpłatny pobyt w czasie leczenia dziecka w szpitalu, ale przede wszystkim zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa w tym trudnym czasie. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, ogród i obszerna biblioteka. Wspólne dbanie o dom to dla rodzin namiastka normalności. Warszawski Dom, w pierwszym roku swojej działalności, przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodziny w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Atmosfera tych miejsc sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami. Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na Linkedinie, Facebooku, Instagramie i Youtubie.