Radosław Kawęcki mistrzem świata

Radosław Kawęcki MISTRZEM ŚWIATA

2012-12-16 22:20

Jak student profesora pokonał Radosław Kawęcki słynnego Ryana Lochte (28 l.) w finale wyścigu na 200 m stylem grzbietowym. 21-letni zielonogórzanin zdobył w czempionacie w Stambule pierwszy w historii dla Polski tytuł mistrza świata w pływaniu na krótkim basenie!

Od startu do 150. metra Polak płynął na trzeciej pozycji, a prowadził Ryan Lochte przed Ryanem Murphym (obaj USA). Ale na ostatnich 50 metrach "Kawa" nadrobił niewielka stratę do rywali i dotknął ściany basenu w czasie 1.48,48 min. Wyprzedził 5-krotnego mistrza olimpijskiego o 0,02 s, a o 0,03 s poprawił własny rekord kraju, który ustanowił w listopadzie, triumfując w ME. Nagroda dla zwycięzcy wyniosła 5 tys. dolarów.

Brązowy medal wywalczyła w Stambule Aleksandra Urbańczyk (25 l.). Była trzecia na 50 m grzbietem, w czasie 26,50 s. Zwyciężyła Chinka Jing Zhao - 25,95.