USA rozważa bojkot igrzysk w Pekinie! Padły oskarżenia o ludobójstwo

2021-04-07 16:47
Igrzyska Olimpijskie
Autor: AP PHOTO/LEO CORREA Igrzyska Olimpijskie

Polityka i sport przenikają się niezmiennie od wielu lat, jednak teraz może dojść do sytuacji, która w historii nie zdarzała się zbyt często. Stany Zjednoczone rozważają bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które w 2022 roku odbędą się w Pekinie. W ten sposób USA chce zaprotestować przeciwko działaniom Chin, które ich zdaniem dopuszczają się ludobójstwa na Ujgurach.

Już za niespełna rok czeka nas kolejna wielka impreza w sportach zimowych. W lutym 2022 roku w Pekinie mają odbyć się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Okazuje się jednak, że nie mamy pewności co do udziału w nich jednej z czołowych reprezentacji. Stany Zjednoczone otwarcie przyznają, że rozważają bojkot imprezy w Pekinie. Wszystko ze względu na politykę Chin wobec mniejszości etnicznej Ujgurów, którzy zdaniem obserwatorów cierpią z powodu represji w prowincji Xinjiang.

 - Bojkot? Jest czymś, o czym z pewnością chcielibyśmy dyskutować z naszymi sojusznikami i partnerami – powiedział otwarcie rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA, Ned Price, na spotkaniu z dziennikarzami. Stany Zjednoczone potępiają działania Chin w stosunku do Ujgurów, a bojkot igrzysk miałby być kolejnym krokiem w wywieraniu presji na władzach „Państwa Środka”.

Korea Północna wycofuje się z igrzysk olimpijskich w Tokio. Powodem Covid-19

Piątek i Sousa ZDEPTANI po meczu z Anglią. Oj, będzie bolało! | Futbologia

Chiny oskarżane są o to, że w prowincji Xinjiang ponad milion Ujgurów cierpi z powodu represji – zamykania w masowych więzieniach, pracy przymusowej czy tortur. Gospodarze nadchodzących Zimowych Igrzysk Olimpijskich zaprzeczają, aby taka sytuacja miała miejsce.

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, nie jest jednak przekonany do tłumaczeń Chin i ich działania wobec Ujgurów nazwał niedawno „ludobójstwem”. - Cały świat patrzy na nasz następny ruch. Nadszedł czas, by przenieść igrzyska do kraju, który jest symbolem demokracji i ucieleśnia idee olimpijskie. Igrzyska zimowe nie mogą się odbyć w Pekinie! Po prostu nie mogą! – powiedział z kolei amerykański polityk John Katko.

Agnieszka Kot w zaawansowanej ciąży stąpa po GOŁYM BETONIE. Zdjęcie żony skoczka jest bardzo zmysłowe

To nie byłby pierwszy raz, kiedy Stany Zjednoczone podjęłyby się bojkotu igrzysk olimpijskich. W 1980 roku reprezentacja USA nie pojawiła się na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w ramach protestu przeciwko interwencji ZSRR w Afganistanie. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie odbędą się w dniach 4-20 lutego 2022 roku.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze