Za 100 dni zapłonie olimpijski znicz. Ile medali dla Polski w Tokio?

2021-04-14 14:36 Dariusz Chrabalowski
Tokio 2020, medale igrzyska olimpijskie 2020
Autor: East News Medale igrzysk olimpijskich Tokio 2020

Sto dni pozostało do inauguracji letnich igrzysk olimpijskich w Tokio. Sportowcy letnich dyscyplin pięć lat czekają na olimpijska rywalizację. Na co liczyć mogą reprezentanci Polski? Czy przezwyciężymy „klątwę” jedynki i zera?

Przez cztery ostatnie dziesięciolecia XX wieku polscy sportowcy przywozili z letnich igrzysk od 14 do 32 medali. Liczba ta boleśnie spadła w wieku XXI pomimo znacznego wzrostu konkurencji w programie. W igrzyskach 2004 w Atenach miejsc na podium było zaledwie 10; w Pekinie 2008, Londynie 2012 i Rio de Janeiro 2016 - po 11 (dwa z medali przyznane zostały po latach, po wykryciu dopingu u rywali). Nie było żadnego sukcesu medalowego w grach zespołowych.

Koordynujący przygotowania olimpijskie zespół metodyczny Instytutu Sportu przeprowadził analizę, która przewiduje 27 szans medalowych dla naszej reprezentacji, ale tylko 9 spośród nich ma status „dużych”. Dotyczą lekkoatletyki (4 szanse), kajakarstwa (2) oraz siatkówki, szermierki i wioślarstwa (po 1). Kolejnych 15 szans nazwanych zostało „średnimi”.

A gdzie najbardziej można upatrywać szans na złoto?

- Przede wszystkich w rzucie młotem mężczyzn, z lekkim wskazaniem na Pawła Fajdka – mówi szef zespołu metodycznego dr JERZY SKUCHA. - Ufamy też trenerowi Heynenowi, który zapowiada walkę o złoto naszych siatkarzy. Dodajmy do tego drużynę szpadzistek, która niedawno wygrała w Pucharze Świata w Kazaniu.

To wszystko według obecnego stanu. Zapowiada się, że limit 10 - 11 medali powinien wreszcie zostać przebity. W ostatnim przedpandemicznym roku czyli 2019 polscy sportowcy zdobyli 17 krążków w MŚ w letnich konkurencjach olimpijskich (a przecież nie było wtedy np. czempionatu w siatkówce). Gdyby to powtórzyli...

Zawody międzynarodowe na otwartych arenach trwają dopiero od niedawna. Ich wyniki mogą zmienić upatrywanie szans na olimpijskie podium.

Prognoza medalowa dla Polaków w Tokio. Będzie lepiej niż w Rio! Serwis Gracenote wykonał dokładną analizę   https://sport.se.pl/pozostale/prognoza-medalowa-dla-polakow-w-tokio-bedzie-lepiej-niz-w-rio-zrobiono-dokladna-analize-aa-bbep-igok-Hrwy.html

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze