Siatkówka, Stefano Lavarini, trener, Joanna Wołosz

i

Autor: FIVB, CEV Joanna Wołosz i trener Stefano Lavarini

Ruszają mistrzostwa świata

Aleksandra Jagieło wierzy w młodsze koleżanki i wspomina historię „Złotek” Niemczyka. „Też przegrywałyśmy sparingi przed mistrzostwami Europy"

2022-09-23 1:08

Aleksandra Jagieło (42 l.) zdobywała trzy medale mistrzostw Europy, w tym dwa złote. Dzisiaj jest w zarządzie PZPS i będzie ściskać kciuki za młodsze koleżanki w rozpoczynających się mistrzostwach świata. - Konkretnego celu zespołowi nie stawiamy, bo to nowa drużyna z nowym trenerem – mówi Jagieło, która grała w reprezentacji na ostatnich mistrzostwa świata z udziałem Polek, 12 lat temu.

Super Express: Czego możemy się spodziewać po reprezentacji Polski?

Aleksandra Jagieło: - Sądzę, że pierwszym celem jaki przed sobą stawia zespół, to jest wyjście z grupy. Nie jest ona łatwa, bo nawet ostatnio trener Giovanni Guidetti, trener Turczynek, które przydzielił nam los, powiedział, że to jest najsilniejsza grupa. Nie ma w niej słabego rywala. Najlepszą metodą dla nas będzie, żeby koncentrować na każdym następnym meczu.

- Powróciła do kadry Joanna Wołosz, to chyba nasz duży atut?

- Wszyscy czekali na powrót Joasi do kadry, bo to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza rozgrywająca na świecie. Ale siatkówka to gra zespołowa, i tak jak w piłce nożnej mamy najlepszego piłkarza na świecie, Roberta Lewandowskiego, to jest jeden i sam meczu nie wygra. Niemniej uważam, że w zespole jest ogromny potencjał. Szkoda, że z różnych powodów nie ma Martyny Czyrniańskiej, Martyny Łukasik i Malwiny Smarzek, ale nie ma co o tym myśleć, tylko walczyć w tym składzie jaki jest. Wołosz powoduje, że zespół może grać na wysokim poziomie i wierzę, że będzie jego motorem, a grę zespołu będzie się dobrze oglądało.

Polkom system nie sprzyja, trudna droga siatkarek w mundialu

Podczas turnieju przed mistrzostwami w Neapolu przegraliśmy po 1:3 z Serbią, Włochami i Turcją. Ci rywale są poza naszym zasięgiem?

- To są zespoły kompletne, poukładane. Grają w tym samym składzie od dawna. W rozmowie z trenerem Stefano Lavarinim po turnieju usłyszałem od niego, że były fragmenty w których drużyna grała dobrze i nawet z tym zespołami możemy walczyć o wygraną, ale musimy grać na 120 procent naszych możliwości.

- Co decyduje o tym, że jednak na razie przegrywamy?

- Te drużyny grają dłuższego czasu o najwyższe cele i wytrzymują presję w najważniejszych momentach, gdy wynik jest na styk. Nasz zespół jest młodszy, bez ogrania w tak ważnych meczach. U nas w takich momentach przytrafia się prosty błąd powodujący następny. W końcówkach setów to jest decydujące.

Zjawiskowy ślub polskiego siatkarza. Zniewalające zdjęcia panny młodej! Wielka chwila w życiu Grzegorza Łomacza

- Co osiągniemy w tych mistrzostwach? Co podpowiada pani kobieca intuicja?

- Jeszcze gdy grałam w reprezentacji, to kiedy przed mistrzowską imprezą byłam optymistką i myślałam, że będzie super, to zwykle była kicha. Z kolei, gdy przed mistrzostwami był słabo, to kończyło się sukcesem. Teraz wielu mówi, że turniej Neapolu był oblanym testem, ale pamiętam turniej chyba przed mistrzostwami Europy w Turcji (2003 r.-red.) w którym grałyśmy źle ze słabymi zespołami, a na turnieju mistrzowskim była zupełnie inna bajka. Dlatego cieszę się, że jednak dziewczyny zagrały w turnieju w Neapolu w mocnej obsadzie i może dodać nam kopa w samych mistrzostwach i pokażemy, że potrafimy walczyć i wygrywać. Dziewczyny muszą koncentrować na każdym meczu, a jeśli wygrają pierwszy z Chorwacja, to powtórzę się, że może dać im dużego kopa. Jeśli się wygra pierwszy, drugi mecz, to później gra się całkiem inaczej i takie są moje oczekiwania. Chciałabym wiedzieć zespół który walczy, cieszy się grą a tym samym wygrywa.

To już pewne. Nikola Grbić wyłożył kawę na ławę. Wyjawił plany na przyszłość, jest mocno oburzony

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze