Siatkówka, MŚ siatkarzy 2022, Marcin Janusz, David Smith, Polska - USA

i

Autor: FIVB Rozgrywający reprezentacji Polski Marcin Janusz i środkowy kadry USA David Smith występują razem w Zaksie Kędzierzyn

Polska – USA w MŚ siatkarzy

Marcin Janusz szuka sposobu jak oszukać kolegę z Zaksy w meczu potęg

2022-08-29 7:49

Po spodziewanym pokonaniu Meksyku 3:0, a wcześniej Bułgarii w takim samym stosunku, polscy siatkarze formalnie zapewnili sobie wyjście z grupy i występ w 1/8 finału mistrzostw świata. Teraz zaczną się schody: najpierw mecz grupowy z silnymi Amerykanami (wtorek 30.08 o 20.30), a potem od 4.09 runda pucharowa, w której nie można już przegrać. – Turniej wkracza w ważną fazę, teraz zagramy z drużyną, która tak jak my jest typowana do medali – mówi „Super Expressowi” Marcin Janusz, rozgrywający reprezentacji Polski.

"Super Express": – Znasz dobrze wielu graczy USA z polskiej ligi. To ułatwia w jakikolwiek sposób zadanie rozgrywającemu?

Marcin Janusz, rozgrywający reprezentacji Polski i Zaksy: – Znamy ich wszyscy, wiemy, że grają siatkówkę na najwyższym poziomie. To na pewno będzie bardzo trudny mecz. Oni też nas znają, zdają sobie sprawę, że trzeba będzie zaryzykować, by nas pokonać. Czeka nas ciekawe starcie dwóch drużyn faworyzowanych w mistrzostwach świata do grania o medale, a my teraz cieszymy się, że mamy awans do kolejnej rundy. Na pewno będziemy chcieli zaprezentować się jak najlepiej.

– Po drugiej stronie siatki na blok czyhać będzie twój dobry kolega z Zaksy David Smith. Masz metodę jak oszukać środkowego USA?

– To działa w dwie strony. On zna moje ulubione zagrania, ale ja też po roku wspólnego grania znam jego słabsze strony. Jest bardzo inteligentnym zawodnikiem.

Niezastąpiony zmiennik Tomasz Fornal jest w świetnej formie. „Gramy lepiej niż miesiąc temu”

Marcin Janusz mówi o wyzwaniach przed meczem z USA
QUIZ. Ile wiesz o siatkarskich mistrzostwach świata?!
Pytanie 1 z 15
Ile razy reprezentacja Polski siatkarzy została mistrzem świata?

– W takiej sytuacji rozgrywający musi czasem odejść od swoich przyzwyczajeń, by przeciwnik został zaskoczony?

– Różnie to bywa, czasami prostsze zagrania wcale nie są gorsze, mogą być skuteczne i nie ma sensu tego zmieniać. To jest płynne, zależne od rywala, od tego, kto u nas jest w jakiej formie, kto gra po przeciwnej stronie siatki na bloku. Na podjęte decyzje wpływa masa różnych elementów. Ciężko coś zaplanować na dłuższą metę. Oczywiście jest zarys taktyki, ale poprawkę trzeba czasem brać w trakcie meczu.

Kurek aż się zagotował, gdy usłyszał pytanie o ustawienie wyniku z USA. „No to ustalone, przegrywamy...”

– Jak byś porównał sytuację sprzed miesiąca, kiedy przegraliście z USA w półfinale Ligi Narodów z waszą obecną dyspozycją?

Gramy teraz zdecydowanie lepszą siatkówkę, choć oczywiście trzeba też pamiętać, z kim się mierzyliśmy. Poważne testy dopiero przed nami. Czuję jednak, że jako nowa drużyna z każdym meczem rośniemy, tendencja jest wzrostowa i obyśmy to utrzymali w tym turnieju. Możemy bić się z każdym.

– Przyzwyczaiłeś się już do tumultu w Spodku?

– To coś niesamowitego, czysta przyjemność grać przed tymi kibicami, nawet takie mecze jak z Meksykiem, gdzie kontrolowaliśmy wydarzenia na boisku przez cały czas i wielkich emocji nie było. To wszystko, co się dzieje dookoła, napędzało nas, żeby grać lepiej, by zaprezentować więcej ciekawych akcji. Bardzo dziękujemy kibicom i wierzymy, że tak będzie do końca.

Siatkówka, MŚ 2022, drabinka, system rozgrywek, grupy

i

Autor: Info SE System rozgrywek w MŚ siatkarzy 2022

Najnowsze