Siatkówka, mistrzostwa Europy 2019, Polska - Estonia, reprezentacja Polski, siatkarze, drużyna

i

Autor: CEV Reprezentacja Polski siatkarzy na ME 2019

MŚ siatkarzy 2022 zagrożone?! Rosji nie wolno organizować imprez przez 2 lata. Działacz FIVB: „Za późno na zmiany”

2020-12-17 17:30

Jedną z decyzji, jakie ogłosił w swoim orzeczeniu Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w związku z sankcjami nałożonymi na rosyjskich sportowców i kraj jako taki, jest dwuletni zakaz organizowania międzynarodowych zawodów sportowych dużej rangi. Tymczasem na przełomie sierpnia i września 2022 roku, a zatem w okresie obowiązywania kary, w Rosji ma się odbyć siatkarski mundial panów. Czy ta impreza może zostać odwołana i przeniesiona w inne miejsce?!

CAS postanowił wykluczyć rosyjskich sportowców z zawodów rangi olimpijskiej i MŚ do grudnia 2022 roku, choć początkowo Światowa Agencja Antydopingowa wnioskowała o czteroletnią dyskwalifikację. Chodzi o zakaz występu pod flagą rosyjską, natomiast o ile dany sportowiec z tego kraju nie jest wskazywany jako naruszający kodeks antydopingowy, dostanie prawo udziału jako zawodnik neutralny. Nazwa Rosja będzie się mogła pojawić na strojach takich osób jedyne z towarzyszeniem sformułowania „neutralny sportowiec” lub „neutralna reprezentacja”. Nie będzie ani flagi, ani hymnu rosyjskiego. Rosja zostaje pozbawiona ponadto prawa do organizowania zawodów rangi mistrzostw świata w ciągu najbliższych dwóch lat. Te turnieje, które kraj już otrzymał, należy w teorii przenieść w inne lokalizacje. Ich przeprowadzenie w Rosji jest możliwe tylko wtedy, gdy przeniesienie jest absolutnie niewykonalne ze względów prawnych lub praktycznych. Niewykluczone, że właśnie ta ostatnia furtka zostanie wykorzystana przez organizatorów MŚ siatkarzy w 2022 roku.

Michał Kubiak o igrzyskach: Z tej dziewiętnastki trener wybierze skład na Tokio

– Sądzę, że w tym momencie przeniesienie nie wchodzi w grę, bo wszelkie kontrakty na organizację zostały podpisane dużo wcześniej niż pojawiły się jakiekolwiek ruchy mogące skutkować ukaraniem Rosji – przypomina w rozmowie z „Super Expressem” Mirosław Przedpełski, były prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, prominentny działacz Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB). – Uważam, że kwestia przeprowadzenia w Rosji mundialu siatkarzy zostanie potraktowana w ten sposób, iż nie ma możliwości przeniesienia imprezy w związku ze stopniem zaawansowania jej organizacji. Myślę, że niespełna dwa lata przed zawodami nikt inny nie podjąłby się przeprowadzenia mistrzostw. Na pewno na gremiach FIVB będziemy się starali apelować o takie potraktowanie sytuacji, by była jasność, iż zmiana gospodarza jest niewykonalna. Jestem oficjalnym konsultantem Rosjan w sprawie mistrzostw świata i oni podchodzą do tego właśnie w ten sposób, że mają zbyt zaawansowane prace, by cokolwiek tu zmieniać – podsumowuje Przedpełski.

Polski siatkarz Bartosz Krzysiek odstrzelony z koreańskiego klubu. Kuriozalne powody

Siatkówka, MŚ siatkarzy, 2022, Rosja, miasta, godspodarze

i

Autor: FIVB Miasta-gospodarze MŚ siatkarzy w 2022 roku

Jeszcze kilka dni temu organizatorzy MŚ 2022 zorganizowali konferencję, podczas której przedstawili terminarz i zasady rozgrywania turnieju. Zaprezentowano logotypy zawodów i filmy reklamujące. MŚ siatkarzy zaplanowano między 26 sierpnia a 11 września 2022 roku. Pierwszego dnia mecz otwarcia z udziałem ekipy gospodarzy ugości Sankt Petersburg. Mimo że cała impreza, w przeciwieństwie do poprzedniego mundialu, jest rozgrywana w jednym kraju, to jednak dystans między poszczególnymi miastami może się dać we znaki. Spotkania będą rozgrywane w odległych od siebie – nawet o 5000 km, jak Kaliningrad i Krasnojarsk – 10 miastach na całym terytorium Rosji, w sześciu strefach czasowych. Finał odbędzie się w Moskwie.

Znamy szczegóły mistrzostw świata siatkarzy 2022. Polacy zagrają inaczej niż w 2018 r.

Czy Rosja mogłaby się jeszcze odwołać od orzeczenia CAS? W praktyce jedynie do szwajcarskiego Sądu Federalnego, co może być procedurą długotrwałą i niewróżącą powodzenia.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze