Komitet organizacyjny pod przewodnictwem Romana Stanisławowa przedstawił formułę przeprowadzenia turnieju, która będzie się różnić od tej, jaką znamy z poprzedniego mundialu, tak udanego dla reprezentacji Polski. W MŚ w Bułgarii i Włoszech w 2018 roku pierwsza faza obejmowała cztery grupy po sześć drużyn, w Rosji zagramy na odwrót, będzie sześć grup po cztery zespoły, a gospodarzami grupowych gier zostały następujące miasta: Moskwa, Krasnojarsk, Nowosybirsk, Kemerowo, Ufa i Jekaterynburg. W tej rundzie mecze odbędą się między 27 a 29 sierpnia 2022 r. Do drugiego etapu (2–4.09.2022) zakwalifikuje się 16 zespołów, które stworzą cztery grupy. Zostaną one rozlokowane w następujących miastach: Sankt Petersburg, Kaliningrad, Jarosławl i Kazań.
W III etapie na placu boju zostanie sześć reprezentacji, które w dniach 7–11 września w Moskwie rozegrają walkę o tytuł mistrzowski, najpierw w dwóch grupach po trzy drużyny, a z nich wyłonią się czterej półfinaliści. Mecze o medale mają się odbyć w oddanej do użytku w 2019 roku moskiewskiej hali VTB Arena, mogącej pomieścić 14 tysięcy widzów.
Najbliższe MŚ siatkarzy zaplanowano między 26 sierpnia a 11 września 2022 roku. Pierwszego dnia mecz otwarcia z udziałem ekipy gospodarzy ugości Sankt Petersburg. Mimo że cała impreza, w przeciwieństwie do poprzedniego mundialu, jest rozgrywana w jednym kraju, to jednak dystans między poszczególnymi miastami może się dać we znaki. Spotkania będą rozgrywane w odległych od siebie – nawet o 5000 km, jak Kaliningrad i Krasnojarsk – 10 miastach na całym terytorium Rosji, w sześciu strefach czasowych.