MŚ siatkarzy 2018, Bartosz Kurek, siatkówka

Autor: FIVB Atak Bartosza Kurka

Świetne statystyki Polaków po MŚ. Wysokie miejsca w indywidualnych rankingach

2018-10-02 10:11

W niedzielny wieczór reprezentacja Polski rozbiła Brazylię 3:0 w finale mistrzostw świata siatkarzy 2018 i obroniła tytuł sprzed czterech lat. Aż trzech biało-czerwonych znalazło się w drużynie turnieju, a nagrodę MVP otrzymał Bartosz Kurek. Ponadto nasi zawodnicy uplasowali się też na wysokich miejscach w rankingach indywidualnych, m.in. w klasyfikacji najlepiej punktujacych, broniących czy blokujących.

Turniej w Bułgarii i we Włoszech był dla Polaków wprost kapitalny. W fenomenalnym stylu obronili mistrzostwo świata wywalczone cztery lata wcześniej w Katowicach. Najpierw po niesamowitej batalii z USA w półfinale wygrali 3:2, a w finale rozbili Brazylię 3:0. Poza złotymi medalami kilku naszych zawodników zasłużyło też na dodatkowe wyróżnienia. Michał Kubiak, Piotr Nowakowski i Paweł Zatorski znaleźli się w drużynie mundialu, zaś Bartosza Kurka wybrano MVP całej imprezy.

A to i tak nie koniec, bo biało-czerwoni zajęli bardzo wysokie miejsca w indywidualnych rankingach! Najlepiej wypadł oczywiście Kurek, który został najlepiej punktującym zawodnikiem MŚ 2018. Zdobył aż 171 "oczek", czyli o osiem więcej, niż drugi Amerykanin Matthew Anderson.

11. Artur Szalpuk (Polska) - 130 pkt

Choć Kurek zdobył najwięcej punktów, to nie miał najwyższej skuteczności ataków. Pod tym względem królował Brazylijczyk Douglas Souza.

Najlepiej atakujący:

1. Doglas Souza (Brazylia) - 56,58 proc. skuteczności ataku
2. Matthew Anderson (USA) - 56,56 proc.
3. Taylor Sander (USA) - 56,32 proc.
...
11. Bartosz Kurek (Polska) - 51,75 proc.
14. Michał Kubiak (Polska) - 49,49 proc.
15. Artur Szalpuk (Polska) - 48,84 proc.

Podczas mundialu jednym z największych atutów naszej drużyny był blok. Gdy Polacy wyczuli intencje rozgrywającego i postawili ścianę, mało który rywal potrafił się przez nią przebić. Do tego dochodziły też niezwykle efektowne pojedyncze bloki, w czym królowali Piotr Nowakowski i Bartosz Kurek. Właśnie oni dwaj i Michał Kubiak uplasowali się w czołowej szóstce najlepiej blokujących!

5. Piotr Nowakowski (Polska) - 19 bloków, średnia: 0,41

Z zagrywką mieliśmy nieco problemów, choć w tym elemencie znów najlepszy spośród Polaków był Bartosz Kurek, który w całym turnieju zaserwował 16 asów - o trzy mniej od zwycięzcy tej klasyfikacji, Maksima Michajłowa z Rosji.