Wyjaśniła się przyszłość Vitala Heynena. Obejmie reprezentację, sensacyjny powrót po latach

2022-01-19 13:42
Vital Heynen
Autor: Cyfra Sport Vital Heynen jako trener reprezentacji Polski

Ostatnie lata w polskiej siatkówce nieodłącznie łączą się z postacią Vitala Heynena. Belgijski szkoleniowiec prowadził reprezentację Polski mężczyzn w latach 2018-2021, a kadencja ta obfitowała w wielkie sukcesy. Pod jego wodzą Biało-Czerwoni dość niespodziewanie obronili mistrzostwo świata, a z dużych imprez regularnie przywozili medale. Niestety, 52-latek nie przełamał klątwy ćwierćfinału na igrzyskach olimpijskich w Tokio i po zakończeniu sezonu rozstał się z PZPS. Po kilku miesiącach znalazł nową pracę!

Heynen został trenerem reprezentacji Polski w lutym 2018 roku i już po kilku miesiącach świętował z nową drużyną tytuł mistrzów świata. Czempionat rozegrany we Włoszech na zawsze zapisał się w historii polskiej siatkówki, a Biało-Czerwoni obronili mistrzostwo wywalczone cztery lata wcześniej na polskich parkietach. Sukcesy z polskimi siatkarzami zaowocowały kontraktem w jednym z najlepszych klubów świata, Sir Safety Perugia. We Włoszech pracował na co dzień z Wilfredo Leonem, który w 2019 r. wzmocnił polską reprezentację. Kibicom wydawało się, że kadra z czołowym siatkarzem świata będzie nie do zatrzymania, ale w następnych latach zabrakło złotych medali. Heynen poprowadził drużynę do „tylko” srebrnego medalu Pucharu Świata i Ligi Narodów oraz do dwóch brązowych medali mistrzostw Europy i jednego Ligi Narodów. W 2019 r. pewnie wywalczył awans na igrzyska, pokonując Słowenię i Francję, które okazały się później katami jego drużyny.

Nikola Grbić szczerze o Kubiaku, Heynenie, Sircim i klątwie igrzysk [WYWIAD]

Tak wyglądało wzruszające pożegnanie Vitala Heynena z reprezentacją Polski:

Heynen znalazł pracę. Obejmie reprezentację

Nikt nie ukrywał tego, że wyznacznikiem pracy belgijskiego trenera będą Igrzyska w Tokio. Cała jego kadencja była skupiona wokół olimpijskiego medalu, a wszystkie inne imprezy traktowano jako drogę do głównego celu. Niestety, po raz piąty z rzędu Polska odpadła w ćwierćfinale, a tym razem na jej drodze stanęła Francja. Trójkolorowi wygrali 3:2 i zdobyli później złoty medal, a dwa lata wcześniej ulegli ekipie Heynena w turnieju kwalifikacyjnym. Tę porażkę miał osłodzić sukces w mistrzostwach Europy rozgrywanych w dużej mierze nad Wisłą, jednak tam Biało-Czerwonych po raz kolejny w ME zatrzymała Słowenia i skończyło się na brązowym medalu.

Jeszcze jedna duża siatkarska impreza w Polsce. Świderski potwierdza ME 2022

Po porażce w półfinale ze Słowenią stało się jasne, że współpraca z Heynenem dobiegnie końca. Belg pożegnał się z drużyną w szatni po meczu o brąz, ale od września pozostawał bezrobotny. Teraz wiadomo już, że wróci do pracy, a o szczegółach poinformował portal volleyball.it. 52-latek wróci po 6 latach do Niemiec! Tym razem obejmie jednak reprezentację siatkarek, choć w latach 2012-2016 zasłynął jako trener męskiej kadry, z którą wywalczył m.in. brązowy medal MŚ w Polsce.

Aktualizacja: Heynen odniósł się do informacji włoskiego portalu

Sonda
Czy Vital Heynen nadal powinien być trenerem polskiej reprezentacji?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze