Jeszcze jedna duża siatkarska impreza w Polsce. Świderski potwierdza ME 2022

2022-01-18 16:59
Siatkówka, MŚ U-21, juniorzy, reprezentacja Polski, siatkarze, Polska, Daniel Pliński
Autor: FIVB Radość trenera Daniela Plińskiego (z prawej) i jego siatkarzy z kadry U-21

Polscy kibice siatkówki mogą ostrzyć zęby nie tylko na mistrzostwa świata kobiet, których współgospodarzem w tym roku będzie nasz kraj. Jak poinformował Polski Związek Piłki Siatkowej, zostaliśmy organizatorami także innej ważnej imprezy mistrzowskiej. Wezmą w niej udział nasi medaliści mistrzostw świata.

W tym roku Europejska Konfederacja Siatkówki CEV wprowadziła nową kategorię wiekową – U22. I właśnie rywalizację siatkarzy do lat 22 zobaczymy w Polsce w ramach odbywających się u nas – i świeżo zaklepanych – mistrzostw Europy tego rocznika. A to oznacza, że na parkiecie pojawią się nasi brązowi medaliści mistrzostw świata, którzy wywalczyli podium pod wodzą trenera Daniela Plińskiego jesienią ub. r. we Włoszech. Przypomnijmy, że w walce o brąz polscy juniorzy odprawili wówczas 3:0 Argentynę, ale gdyby nie kontuzje podstawowych zawodników, mieli realną szansę na tytuł (ostatecznie powędrował do Włochów). To zresztą nie był pierwszy sukces polskiej siatkówki w 2021 roku. Brąz podopiecznych „Pliny” był drugim krążkiem mundialu wywalczonym w krótkim czasie przez biało-czerwoną młodzież. W rozegranych miesiąc wcześniej w Iranie MŚ kadetów złoto bezapelacyjnie zdobyli siatkarze prowadzeni przez innego świetnego przed laty zawodnika, zresztą kolegę trenera Plińskiego z reprezentacji, Michała Bąkiewicza.

Mamy medal! Polscy siatkarze trzecią drużyną świata

W 2022 roku Polska da szansę pokazania się na naszych arenach młodym gwiazdom europejskiej siatkówki. Jak informuje PZPS, Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej zdecydowała się wprowadzić rozgrywki dodatkowej grupy wiekowej po rozmowach ze swoimi partnerami, aby ułatwić przejście młodych i utalentowanych siatkarzy i siatkarek w seniorskie szeregi. W turniejach w Polsce i we Włoszech (kobieca rywalizacja U21) weźmie udział po osiem reprezentacji narodowych, tzn. gospodarze oraz po siedem krajów zakwalifikowanych w pojedynczej rundzie eliminacyjnej. Finałowe rundy we Włoszech i Polsce odbędą się między 8 i 17 lipca 2022 r. (dokładne daty zostaną potwierdzone w późniejszym terminie).

Polscy siatkarze grają o medal mistrzostw świata. Horror z Włochami

Jestem bardzo zadowolony, że ME U22 odbędą się w Polsce – mówi prezes PZPS Sebastian Świderski. – Traktujemy siatkówkę poważnie na wszystkich jej poziomach i jesteśmy dumni z naszego systemu szkolenia młodzieży, który jest bezpośrednio powiązany z sukcesami seniorskiej reprezentacji. Wyjątkowość tej konkretnej grupy wiekowej polega na tym, że zawodnicy są w niej u progu seniorskiej kariery, gdzie stawka gry zaczyna gwałtownie rosnąć. Jednocześnie prawdziwą przyjemnością jest być świadkiem tego entuzjazmu, czystych emocji i niekłamanej radości z gry, w połączeniu z wysokim już poziomem technicznych umiejętności, jakie ci młodzi siatkarze posiadają. Cieszę się, że będziemy mogli podzielić się tym wszystkim z kibicami tu w Polsce – dodał sternik polskiej siatkówki.

Sonda
Kto zostanie mistrzem Polski siatkarzy w sezonie 2021/2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze