Romain Grosjean - wypadek

i

Autor: Eleven Sports / ZRZUT EKRANU Romain Grosjean - wypadek

Badają wypadek Romaina Grosjeana. Nie umknie najmniejszy szczegół, dane z kamer, rejestratorów, a nawet czujników w uszach

2020-12-03 11:07

Departament Bezpieczeństwa Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), która nadzoruje imprezy Formuły 1, rozpoczyna dochodzenie w sprawie wypadku, jakiemu w minioną niedzielę uległ francuski kierowca Haasa Romain Grosjean. W ciągu dwóch miesięcy ma zostać zebrana pełna wiedza na temat katastrofy, która o mało nie zakończyła się śmiercią zawodnika.

FIA zwykle rocznie bada około 30 poważnych wypadków podczas wyścigów torowych na całym świecie. Dochodzenie w sprawie incydentu Grosjeana obejmie wszystkie obszary, w tym urządzenia bezpieczeństwa takie jak kask, system HANS, pasy bezpieczeństwa, odzież ochronna, monokok ochraniający kierowcę, zagłówek, samochodowy system gaśniczy i osłona kokpitu Halo. Analizowana będzie również integralność podwozia i działanie bandy ochronnej na torze. Ocenie zostanie także poddana praca obsługi toru i zespołu medycznego.

Kierowca F1 był pewny, że SPŁONIE ŻYWCEM. Czekał na śmierć, myśląc, co spali się pierwsze

Potworna kraksa Grosjeana podczas GP Bahrajnu

Śledczy mogą otrzymać mnóstwo danych technicznych, jakie generuje bolid i wiele zapisów wideo z dziesiątek kamer, w tym ultraszybkiej kamery rejestrującej reakcje kierowcy z szybkością 400 klatek na sekundę. Do powstania raportu przyczyni się ponadto „czarna skrzynka” w samochodzie, czyli rejestrator danych o wypadkach. To to urządzenie zapisało przy jakiej prędkości doszło do zdarzenia i jakie siły działały na kierowcę i bolid. Zawodnik ma także akcelerometry douszne, które badają ruchy głowy w trakcie wypadku.

KOSZMAR Robert Kubicy z wielkim wyróżnieniem. Kopsnął go OGROMNY ZASZCZYT

FIA uważa, że dochodzenie zajmie od półtora do dwóch miesięcy. Dyrektor ds. Bezpieczeństwa FIA Adam Baker powiedział: „Jak w przypadku wszystkich poważnych wypadków, przeanalizujemy każdy aspekt tej katastrofy i będziemy współpracować ze wszystkimi zaangażowanymi stronami. Przy tak dużej ilości danych dostępnych w Formule 1 pozwala nam to dokładnie określić każdy element tego, co się wydarzyło, a ta praca już się rozpoczęła. Traktujemy te badania bardzo poważnie i będziemy postępować zgodnie z rygorystycznym procesem, aby dowiedzieć się dokładnie, co się stało, zanim zaproponujemy potencjalne ulepszenia ”.

Najnowsze