Rajd Dakar 2020, Kuba Przygoński, Timo Gottschalk, Orlen Team,

i

Autor: Marek Żochowski Załoga Orlen Teamu w Rajdzie Dakar, Kuba Przygoński (z prawej) i jego pilot Timo Gottschalk

Rajd Dakar po raz 44. Przygoński i Domżała mierzą wysoko

2021-12-31 11:43

Już po raz trzeci ten maratoński rajd terenowy rozegra się w Arabii Saudyjskiej. Samochodowo-motocyklowy Dakar 2022 startuje w noworoczną sobotę i potrwa do 14 stycznia. Na starcie trzynastu Polaków w pięciu kategoriach pojazdów.

To już 44. edycja słynnego rajdu, który zachowuje swoją tradycyjną nazwę, ale od roku 2009 odbywa się poza Afryką.

Po saudyjskich bezdrożach rywalizować będzie ok. 500 pojazdów. Trasa liczy blisko 8.400 km, z czego połowa to odcinki specjalne (jazda na czas), a połowa to odcinki dojazdowe (gdzie trzeba zmieścić się w określonym limicie zachowując przepisy ruchu drogowego).

Najbardziej prestiżowa tradycyjnie jest rywalizacja samochodów terenowych. Po raz siódmy do walki w niej stanie Jakub Przygoński (36 l.), który we wcześniejszych latach zaliczył także sześć Dakarów na motocyklu. Wraz z niemieckim pilotem Timo Gottschalkiem pojadą w barwach Orlen Teamu samochodem Mini Buggy z napędem na tylną oś kół. Przygoński celuje w podium, a do tej pory może poszczycić się piątą lokatą w roku 2018 oraz czwartymi w latach 2019 i 2021.

18/01/2020  MŻ  Kuba Przygoński był SZPIEGOWANY na Rajdzie Dakar 2020. Zobacz jak [WIDEO]

Najgroźniejszymi konkurentami polsko-niemieckiej załogi wydają się legendarny 56-letni Francuz Stephane Peterhansel (14-krotny triumfator rajdu) i Hiszpan Carlos „Matador” Sainz (3-krotny zwycięzca). Obaj oni pokonać mają piaski i bezdroża pustyni nową konstrukcją zrealizowaną przez koncern Audi. Silnik spalinowy ładuje w niej baterie elektryczne, a te energią zasilają silniki elektryczne.

Inni groźni rywale to Katarczyk Nasser Al-Attiyah na Toyocie, Hiszpan Nani Roma i Francuz Sebastien Loeb, 9-krotny mistrz świata w rajdach WRC (drogowo-szutrowych). Dwaj ostatni pojadą na Hunterach.

Jeszcze wyżej niż Przygoński mierzą Aron Domżała z pilotem Maciejem Martonem w kategorii pojazdów lekkich (UTV). Na maszynie Can-Am i w ramach zespołu Can-Am w ubiegłym roku zajęli trzecie miejsce, teraz powalczą o zwycięstwo.

Dużo obiecuje sobie po edycji 2022 motocyklista Maciej Giemza na Husqvarnie. W ubiegłym roku jego jazdę przerwał groźny wypadek, w którym zerwał ścięgna barkowo-obojczykowe i złamał kość stopy. Przez dwa miesiące nie mógł wsiąść na motocykl.

1 stycznia odbędzie się prolog w mieście Dżudda, po czym nastąpi licząca ponad 800 kilometrów trasa dojazdowa do miasta Hail. Tam wyruszą nazajutrz do etapu 1B, który obejmuje m.in. 334 km odcinka specjalnego.

W dwóch pierwszych dniach zawodnicy nie mogą korzystać z usług ekip serwisowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze