Artiom Łaguta

i

Autor: PAWEL JASKOLKA / SUPER EXPRESS Artiom Łaguta

Rosyjski sportowiec pozwał polski związek! Domaga się uznana swoich praw, powołuje się na konstytucję

2022-07-04 13:10

Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła bardzo wiele nie tylko w światowym, ale i polskim sporcie. Konsekwencje działań swojego kraju odczuli choćby żużlowcy, którzy zostali wykluczeni ze startów przez Polski Związek Motorowy. Problem w tym, że wykluczyli oni także rosyjskich zawodników z polskim obywatelstwem. Jednym z nich jest aktualny mistrz świata na żużlu, Artiom Łaguta, który postanowił pozwać PZM!

Podejście światowych i krajowych federacji do wykluczania rosyjskich i białoruskich sportowców różni się znacznie zależnie od kraju i dyscypliny sportu. W Polsce żużlowcy nie mieli większego wyboru bowiem zostali zawieszeni najpierw przez FIM, a później przez PZM. Sprawa rosyjskich zawodników w polskiej lidze jest mocno skomplikowana, bowiem Artiom Łaguta, Emil Sajfutdinow i Gleb Czugunow mają polskie obywatelstwo. Pierwsza dwójka jeździć jednak nie może, Czugunow natomiast startuje bez problemów. Powód? Czugunow już wcześniej postarał się o to, aby startować na polskiej licencji i co więcej, zanotował nawet debiut w reprezentacji. Łaguta i Sajfutdinow wciąż jeździli na licencji rosyjskiej, a PZM odmówił przyznania polskiej licencji w świetle ostatnich wydarzeń. Łaguta twierdzi, że to pogwałcenie jego konstytucyjnych praw jako obywatela Polski i postanowił iść do sądu!

Makabryczny wypadek Zhou podczas GP Wielkiej Brytanii! Kibice zamarli, to nagranie mrozi krew w żyłach

Tomaszewski zdecydowanie o Rybusie: W kadrze nie ma dla ciebie miejsca!

Łaguta pozywa PZM, chce bronić swoich konstytucyjnych praw

Sprawa z pewnością nie jest klarowna. Mecenas Jerzy Synowiec w rozmowie z portalem Interia podkreślał już wcześniej, że jako obywatele Polski żużlowcy powinni być traktowani na równo – Ktoś może teraz mówić, że oni są brzydcy, czy też, że źle się zachowują. To jednak nie ma znaczenia. Są Polakami i przysługują im wszystkie należne naszym obywatelom prawa – mówił Synowiec w kwietniu. Jak przekazuje Interia, to do niego najpierw zgłosili się rosyjscy żużlowcy, a on przekierował ich do specjalistów od prawa konstytucyjnego.

Motor nie zostawił złudzeń Apatorowi! Torunianie bezradni przy Alejach Zygmuntowskich [Zapis Relacji]

PZM nie zamierza w tej sprawie ustępować. Wiele wskazuje na to, że postawa samego żużlowca i jego żony wpłynęła na decyzje podjęte w związku. Żona Łaguty ubolewała nad rozbitymi szybami w rosyjskiej ambasadzie (nie odniosła się do tego, że rosyjscy żołnierze mordują cywili w Ukrainie), natomiast sam Łaguta nie zajął jednoznacznego stanowiska w całej sprawie – po serii mętnych wpisów usunął je wszystkie. Niewykluczone jednak, że PZM przegra tę sprawę i choć Łaguta ma niewielkie szanse na starty w tym sezonie, to może domagać się odszkodowania za utracone zarobki.

Listen to "SuperSport" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze