Znana firma motoryzacyjna odchodzi z Formuły 1. Zespoły muszą szukać nowych partnerów

2020-10-02 11:03
Max Verstappen, Formuła 1
Autor: AP Max Verstappen

To będzie bolesne rozstanie w światku Formuły 1. Partner zespołów Red Bulla i Alpha Tauri – Honda – potwierdziła, że po sezonie 2021 zamierza odejść z F1. Japoński producent silników współpracował z najwyższą klasą wyścigową kilkakrotnie, a ostatni epizod trwał od 2015 roku. Odejście Hondy oznacza, że na placu boju w gronie wytwórców motorów dla bolidów F1 pozostała jedynie trójka: Ferrari, Mercedes i Renault.

Honda wyjaśnia, że podjęcie tego kroku ma związek ze zmianami technologicznymi w silnikach i systematycznym ograniczaniem produkcji jednostek spalinowych. Japońska kompania stwierdziła, że do 2050 roku zamierza dostosować się do reguł przewidujących odchodzenie od węgla jako źródła energii i skupić na tworzeniu aut elektrycznych.

Lewis Hamilton dostał POTĘŻNY CIOS od rywala. Te słowa mogą go bardzo ZABOLEĆ

Szef zespołu Red Bulla, Christian Horner, powiedział: – Zmiany w przemyśle motoryzacyjnym doprowadziły do decyzji Hondy związanej ze źródłami odnawialnymi. Rozumiemy i szanujemy powody tego postanowienia. Stanowi ono oczywiste wyzwanie dla nas jako zespołu, ale jesteśmy dobrze przygotowani, by skutecznie reagować, jak udowodniliśmy to już w przeszłości. Nasze cele na nadchodzący rok pozostają niezmienne.

Sardynia równie piękna co Turcja dla Kajetana Kajetanowicza?

Mimo rychłego zakończenia związku z Formułą 1, Honda zapewniła, że na sezon 2021 przygotowuje nowy projekt silnika. W minionych sezonach dobrze układała się współpraca japońskiego producenta z Red Bullem i jego juniorskim teamem Toro Rosso. W ostatnich dwóch latach ta kooperacja przyniosła pięć zwycięstw w zawodach Grand Prix. Dystans do Mercedesa pozostawał jednak wyraźny. Nie wiadomo, kto dostarczy silniki Red Bullowi po sezonie 2021, ale najbardziej prawdopodobnym partnerem może zostać Ferrari.

Największe łobuzy wśród gwiazd sportu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze