29 marca 1966 roku – to data, która zmieniła historię amerykańskiego i światowego boksu. To właśnie tego dnia, 35-letni wówczas prawnik z wykształcenia, zorganizował pierwszą galę boksu. Wejście miał bardzo mocne, bo walką wieczoru jego debiutanckiej gali było starcie Muhammada Alego z Georgiem Chuvalo o pasy WBC i WBA wagi ciężkiej. Po 15. jednostronnych rundach zwyciężył Ali.
Muhammad Ali, NAJWIĘKSZY sportowiec w dziejach! Ciało mistrza w rodzinnym mieście [WIDEO]
Gala odbyła się w kanadyjskim Toronto, choć początkowo Arum chciał ją zorganizować w Chicago. Dlaczego nastąpiła zmiana lokalizacji? Ali był zawieszony przez komisję stanową Illinois za „wygłaszanie uwag, które nie miały nic wspólnego z patriotyzmem, na temat wojny w Wietnamie”.
Chuvalo przyjął ofertę z niecałym trzytygodniowym wyprzedzeniem, bo pierwotny rywal Alego Ernie Terrell wycofał się z pojedynku. „Zorganizowałem mnóstwo pojedynków, ale walka Ali-Chuvalo wciąż była najtrudniejsza do zorganizowania w całej mojej karierze. To był szalony czas” – podsumował pół wieku później Arum.
Do zostania promotorem bokserskim Aruma namówił Jim Brown, były zawodnik futbolu amerykańskiego. Sugerował, że jako obrotny prawnik, Arum mógłby pomóc bokserskiemu mistrzowi.
- Ale przecież on ma już menedżerów – powiedział Arum.
- Nie bądź taki pewien – odparł Brown.
Dwa miesiące później Arum i Ali spotkali się. „Nie miałem pojęcia, jakie Brown ma dojścia, nie mogłem w to uwierzyć” – wspominał po latach Bob Arum, który nawiązał współpracę z Alim. To były czasy, kiedy Ali był już członkiem „Narodu Islamu” – separatystyczno-religijnej organizacji czarnoskórych Amerykanów, wyznających islam. „Zbliżyłem się do nich na tyle, że przydzielili mi swoich najtwardszych zabójców, by mnie chronili” – opowiadał po latach Arum.
Muhammad Ali - Zbigniew Pietrzykowski. Zobacz legendarną walkę [WIDEO]
Promował 27 walk Alego. Zorganizował też m.in. 20 pojedynków Marvina Haglera, 14 - George’a Foremana, 10 – Alexisa Arguello, 7 – Sugara Raya Leonarda i wszystkie walki Oscara De La Hoi do 2004 roku.
Lista pięściarzy, którym "zrobił" pojedynki jest imponująca i zawiera także takie nazwiska jak m.in.: Joe Frazier, Roberto Duran, Thomas Hearns, Julio Cesar Chavez, Manny Pacquiao, Floyd Mayweather Jr. czy Wasyl Łomaczenko.
W 1973 roku Arum założył grupę Top Rank, która prężnie działa do dzisiaj. Zorganizował lub współpromował łącznie 2079 gal bokserskich, w tym 655 pojedynków o pasy mistrzowskie. Jego imprezy gościły w 219 amerykańskich miastach i 92 zagranicznych (26 krajów).
Manny Pacquiao miał kontakt z ZAKAŻONYM koronawirusem. Czeka go kwarantanna
Arum komentuje działalność w swoim stylu:
„To była piekielna jazda przez 54. lata. Miałem i mam zaszczyt promować największych bokserów w historii. 54 lata temu nie miałem prawa tego przewidzieć. Nie mogę się doczekać kolejnych ekscytujących nocy przy ringu” – mówi 88-letni dziś Arum.
I na pewno nie raz jeszcze nas czymś zaskoczy.
Oto najważniejsze liczby Boba Aruma i jego grupy Top Rank:
2,079 – liczba gal, które promował/współpormował
824 – liczba gal w telewizji ESPN
655 – liczba walk o tytuły mistrzowskie
517 – liczba gal w stanie Nevada
219 – liczba amerykańskich miast, które gościły gale Top Rank
129 – liczba gal w telewizji HBO
49 - liczba gal w systemie PPV
37 – tyle walk zorganizował Oscarowi De La Hoi
35 – tyle walk zorganizował Floydowi Mayweatherowi
27 – tyle walk zorganizował lub współorganizował Muhammadowi Alemu
26 – liczba krajów, w których organizował gale
23 – liczba walk o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej
20 – tyle walk zorganizował Manny’emu Pacquiao
4 – tyle walk zorganizował Mikowi Tysonowi
(liczby na podstawie wyliczeń portalu BoxingScene.com)