Muhammad Ali, NAJWIĘKSZY sportowiec w dziejach! Ciało mistrza w rodzinnym mieście [WIDEO]

2016-06-06 16:36

Czy był najwybitniejszym bokserem w dziejach, można dyskutować (może Joe Louis, Sugar Ray Robinson, Carlos Monzon, Teofilo Stevenson.). Ale biorąc pod uwagę to, co osiągnął poza ringiem, był bez wątpienia najwybitniejszym sportowcem w historii. Gdy BBC urządzała plebiscyt na sportowca stulecia, dostał więcej głosów niż wszyscy inni razem (z Pele na czele). Niestety, Muhammad Ali nie żyje, zmarł w szpitalu w Phoenix. Zobaczciem jak oddali mu hołd rodzinnego Louisville.

Jako 18-latek - jeszcze pod nazwiskiem Cassius Clay - zdobył złoty medal olimpijski w Rzymie w wadze półciężkiej, zwyciężając w finale ze Zbigniewem Pietrzykowskim. W 1964 roku zdobył tytuł mistrza świata zawodowców, nokautując Sonny'ego Listona (7 r.), chociaż niewielu dawało mu szansę, bo rywal siał zniszczenie. W rewanżu znokautował Listona już w 1. rundzie po ciosie, który był tak szybki, że nazwano go "Phantom Blow" (cios duch). W 1967 roku odmówił służby w armii amerykańskiej, bo "religia nie pozwala mu strzelać do brata" (już był wtedy muzułmaninem i zmienił nazwisko na Muhammad Ali). Za karę został pozbawiony licencji bokserskiej i tytułu mistrza świata, nie walczył przez ponad trzy lata. Po powrocie na ring jako pierwszy bokser w historii wagi ciężkiej odzyskał mistrzostwo świata. I to aż dwukrotnie. Najpierw zwyciężając w legendarnej walce "Rumble in the Jungle" (Grzmoty w dżungli) George'a Foremana (1974), a potem Leona Spinksa (1978). Zanim to zrobił, w bokserskim świecie panowało przekonanie o czempionach wszech kategorii, że jeśli już tracą tytuł, to potem "they never come back" (oni nigdy nie wracają). Wielkie sukcesy okupił utratą zdrowia. Od 32 lat zmagał się z chorobą Parkinsona. Miał cztery żony i dziewięcioro dzieci (m.in. córkę Lailę, która była mistrzynią świata w boksie).

Ciało zmarłego w sobotę Muhammada Alego zostało przewiezione do rodzinnego miasta pięściarza, Louisville. Legenda boksu została przewieziona najpierw samolotem, a potem przetransportowana specjalnym konwojem. Na jego trasie ustawili się mieszkańcy miasta, którzy chcieli oddać hołd Alemu.

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze