Zdjęcia

Tak wygląda obecnie grób Jerzego Kuleja. Legenda boksu od dwunastu lat spoczywa na Powązkach

2024-10-31 14:05

Wspominamy wielkich polskiego sportu, których już z nami nie ma. Czas płynie nieubłaganie, to już dwanaście lat odkąd odszedł od nas Jerzy Kulej, legenda polskiego boksu, później legendarny komentator pięściarstwa. Jego życiu poświęcony został najnowszy film Xawerego Żuławskiego. Kibicom, którzy nie mogą osobiście odwiedzić grobu wyśmienitego niegdyś pięściarza, prezentujemy jego aktualne zdjęcia.

Tak wygląda grób Jerzego Kuleja dwanaście lat po śmierci

Karierę w ringu rozpoczął w 1955 w Starcie Częstochowa. Trzy lata później zadebiutował w reprezentacji Polski, której trenerem był wówczas Feliks Stamm, najwybitniejszy trener polskiego boksu. W 1963 roku w mistrzostwach Europy w Moskwie wywalczył złoty medal w wadze lekkopółśredniej, pokonując obrońcę złotego medalu Aloizsa Tumiņša ze Związku Radzieckiego. Najważniejsze było jednak przed Kulejem. Rok później wywalczył pierwsze olimpijskie złoto w Tokio. W walce finałowej pokonał reprezentanta ZSRR Jewgienija Frołowa. W 1965 roku Kulej dołożył kolejny krążek, ponownie został mistrzem Starego Kontynentu, a dwa lata później wicemistrzem. Jego bokserską legendę wieńczą udane igrzyska olimpijskie w Meksyku w 1968 roku. Po pojedynku z Kubańczykiem Enrique Regüeiferosem zdobył drugi złoty medal.

W trakcie kariery bokserskiej stoczył 348 walk, 317 wygrał, 6 zremisował i 25 przegrał. Potem wcielał się w rolę trenera i przede wszystkim komentatora. Razem z Andrzejem Kostyrą skomentował setki wielkich walk z udziałem najlepszych pięściarzy świata. 10 grudnia 2011 doznał zawału serca. Siedem miesięcy później (13 lipca 2012 roku) zmarł w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie. Pogrzeb odbył się 20 lipca 2012 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Teraz w kinach obejrzeć można film pt. Dwie strony medalu. W rolę Jerzego Kuleja wcielił się Tomasz Włosok.

Jerzy Kulej został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Najnowsze