Wspaniała pogoń i drugie miejsce Polski w Letnim Grand Prix w Zakopanem! Wygrała Japonia

2019-08-17 16:55 MD
Dawid Kubacki
Autor: East News Dawid Kubacki w powietrzu

Drugie miejsce zajęła reprezentacja Polski w drużynowym konkursie skoków narciarskich Letniego Grand Prix w Zakopanem. Po pierwszej serii wydawało się, że biało-czerwonym będzie o taki wynik bardzo trudno, gdyż słabe skoki oddali Piotr Żyła oraz Jakub Wolny. Później jednak było już tylko lepiej, a do udanych konkurs ten najbardziej zapisze Dawid Kubacki, który oddał skoki na 136,5 oraz 142 metry. Zawody zwyciężyła Japonia.

W pierwszej serii nie popisali się Piotr Żyła oraz Jakub Wolny, którzy skoczyli odpowiednio 122 i 119 metrów. Z tego powodu Polacy od samego początku mieli utrudnione zadanie, gdyż musieli gonić rywali z 7. pozycji. Nieco spokoju wniosła próba Kamila Stocha (131 metrów), zaś w znakomitym stylu kropkę przed przerwą postawił wspomniany Kubacki. W tym czasie odnotowano także... dwa rekordy Wielkiej Krokwi, jeden po drugim. Najpierw przez chwilę należał on do Niemca Karla Geigera (141,5 metra), a już chwilę później rezultat ten pobił Słoweniec Tilen Bartol (144 metra). To osiągnięcie utrzymało się już do końca konkursu.

Stało się zatem jasne, że jeśli Polacy marzą o miejscu na podium, to w drugiej serii nie mogą pozwolić sobie na słabość. I tak też było - z każdą kolejną grupą sytuacja biało-czerwonych w klasyfikacji wyglądała coraz lepiej, aż w końcu udało się wyprzedzić Norwegów i przed ostatnimi skokami stać się jedynym rywalem Japonii w walce o triumf. Równa forma Azjatów i spora strata z pierwszej serii sprawiły jednak, że gospodarze musieli zadowolić się miejscem za ich plecami. Był to trzeci konkurs w Zakopanem z cyklu Letniego Grand Prix i najwyższa zajęta przez Polaków pozycji w takich okolicznościach.

Na żywo

LGP w Zakopanem - konkurs drużynowy

Świetna druga seria w wykonaniu Polski pozwoliła odrobić straty z pierwszej i zająć 2. miejsce w Zakopanem. Zawody wygrała Japonia, podium skompletowała Norwegia. Dziękujemy za uwagę!

Junshiro Kobayashi skoczył 133,5 metrów i zapewnił swojej drużynie triumf.

DAAAAAWID KUBAAAACKI! WSPANIAŁY SKOK! 142 METRY!

Wszystko rozstrzygnie się w dwóch ostatnich skokach - Dawida Kubackiego i Junshiro Kobayashi. Trzymamy kciuki za Polaka!

Jeszcze Niemcy, Norwegowie, Japończycy i Polacy. Czekamy na decydujące rozstrzygnięcia!

Przed ostatnią grupą Polska zajmuje 2. miejsce. 25,5 pkt straty do Japonii, 10,5 pkt przewagi nad Norwegią.

BRAAAAAAWO KAAAAAAAAMIL! 137 metrów Stocha! Utrzymujemy 2. miejsce i zyskujemy aż 10,5 pkt przewagi nad Norwegią!

141,5 metra reprezentanta Japonii, Yukiya Sato. Azjaci na autostradzie do triumfu.

Wspaniała forma Gregora Schlierenzauera! W pierwszej serii 138 metrów, teraz - 139.

Trzecia grupa rozpoczęta! Teraz będziemy polegali na Kamilu Stochu.

Wspaniały okres dla Polski! Jesteśmy na 2. miejscu z 0,9 pkt przewagi nad Norwegią! Japonia wyprzedza nas natomiast o 28,7 pkt.

Polska wyprzedziła Norwegię, póki co jest na 2. miejscu!

Braaaaaawo! 135,5 metra Jakuba Wolnego, tego potrzebowaliśmy!

Keiichi Sato ze znakomitym skokiem! 133,5 metra, chyba nic nie zatrzyma Japonii przed triumfem w Zakopanem.

Druga grupa rozpoczęta. Jeżeli Polacy chcą zakończy zawody na podium, to Jakub Wolny nie będzie mógł sobie pozwolić na wpadkę.

35,2 pkt straty Polski do prowadzącej Japonii. Do podium i ulokowanej na 3. pozycji Słowenii - 5,1 pkt.

129 metrów Piotra Żyły! Jest zatem poprawa względem pierwszej serii. Biało-czerwoni póki co na 3. lokacie.

Znakomity skok reprezentanta Japonii, Naokiego Nakamury! Do 134 metrów dołożył 133,5 i ekipa z Azji oczywiście utrzymuje prowadzenia. A za chwilę Piotr Żyła!

Kiepski początek Szwajcarów. Tylko 113,5 metra Dominika Petera

Czas na drugą serię!

Oczywiście już bez Czech i Stanów Zjednoczonych, ekip, które okazały się najsłabsze w pierwszej serii.

Po pierwszej serii Polska zajmuje 5. miejsce ze stratą 28,2 pkt do liderującej Japonii. Podium kompletują Słowenia i Niemcy. Druga seria powie nam wszystko!

Świetny skok Dawida Kubackiego, brawo! 136,5 metra Polaka, zdecydowanie najlepsza próba spośród wszystkich naszych skoczków. Polacy póki co na 3. miejscu.

133,5 metra reprezentanta Norwegii, Johanna Andre Forfanga. Trener norweskiego zespołu zadowolony. My powoli wyczekujemy już Dawida Kubackiego.

Dobry skok Kamila Stocha, 131-metrowy, ale straty Polski są jednak zbyt duże po próbach Piotra Żyły i Jakuba Wolnego. Zajmujemy 7. miejsce i do liderującej Japonii tracimy 40,2 pkt.

Czas na Kamila Stocha!

Gregor Schlierenzauer z dobrym, dalekim skokiem, który póki co zapewnia Austrii pozycję lidera.

Znakomity, 135-metrowy skok Killiana Peiera, reprezentanta Szwajcarii! Póki co jego zespół obejmuje prowadzenie. Za kilka minut będzie skakał Kamil Stoch, polska nadzieja na odwrócenie złej karty!

Niezbyt udany skok drugiego reprezentanta Słowenii, Zigi Jelara, bo tylko 122-metrowy. Mimo to jego zespół utrzymuje pozycję lidera, za jego plecami Japonia i Niemcy. Polska na 7. miejscu ze stratą 40 punktów, sytuacja wygląda kiepsko...

Ajjjj, po nieudanym skoku Piotra Żyły również Jakub Wolny nie poleciał daleko - 119 metrów. Polak ma dodane punkty za złe warunki, ale przekłada się to póki co na jedynie 5. miejsce biało-czerwonych.

Czas na Jakuba Wolnego!

Stefan Huber z Austrii również się nie popisał i oddał 118-metrowy skok.

Fatalny skok Vojtecha Stursy z Czech. Raptem 103 metry.

Kapitalny skok reprezentanta Słowenii, Tilena Bartola - 144 metry i nowy rekord Wielkiej Krokwi! Jego zespół na prowadzeniu, Polska póki co na 7. miejscu i traci aż 36,5 pkt do liderów. Podium kompletują Niemcy i Japonia. Czas na kolejnych skoczków.

Karl Geiger z Niemiec oddał fantastyczny skok. Aż 141,5 metra, mocny początek!

Nie był to dobry skok Polaka. 122 metry i póki co 5. miejsce w konkursie. Żyła nie ukrywa niezadowolenia.

Z najdalszym skokiem póki co reprezentant Japonii, Naoki Nakamura - 134 metry. Póki co Kraj Kwitnącej Wiśni na prowadzeniu. A za chwilę Piotr Żyła!

Bardzo dobry skok reprezentanta Czech, Viktora Polaska - 130 metrów.

Konkurs rozpoczął reprezentant USA, Decker Dean. Oddał skok 114-metrowy.

Polacy wystąpią dziś w składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Jakub Wolny i Dawid Kubacki. Ich najpoważniejszym rywalem będzie najprawdopodobniej ekipa Norwegii - w pierwszej jedenastce kwalifikacji znalazło się po czterech skoczków znad Wisły i ze Skandynawii.

W Zakopanem już wszystko gotowe do konkursu drużynowego Letniego Grand Prix! Już w najbliższych minutach skoczkowie rozpoczną dzisiejsze zmagania, które zakończą się triumfem jednej z reprezentacji. Polska znajduje się w gronie faworytów!

Zapraszamy na relację na żywo z konkursu drużynowego Letniego Grand Prix w Zakopanem. Początek zmagań zaplanowano na godzinę 15:00.